Paralimpik 2018 Kış Oyunları Başlıyor – Google’da Doodle Olan Paralimpik Ne Demektir

Paralimpik 2018 oyunları başlıyor. Güney Kore’de düzenlenecek olan 2018 Kış Paralimpik Oyunları için hazırlıklar tamamlandı. Oyunlar 9 Mart 2018 Cuma günü başlayacak.

2018 Paralimpik Kış Olimpiyatları başlıyor. Paralimpik Olimpiyatları arasında yer alan kış oyunları bu yıl Uzak Doğu ülkesi Güney Kore’de düzenlenecek. Tıpkı geçtiğimiz ay sona eren 2018 Kış oyunları gibi Paralimpik 2018 Oyunları da PyeongChang 2018 olarak adlandırılacak. 100 ülkeden 5 bin civarında sporcunun katılacağı olimpiyatlar 9 Mart’ta başlıyor.

9 Mart 2018 Cuma günü başlayacak olan Paralimpik Olimpiyatları, 18 Mart 2018 Pazar günü sona erecek. Oyunlar bugün saat 14:00’te düzenlenecek açılış seremonisiyle başlayacak. İlk yarışlar Cumartesi günü yapılacak.

100 ülkeden sporcunun katılacağı Paralimpik 2018’de birçok dalda müsabakalar gerçekleşecek. Alp Disiplini, Artistik Buz Pateni, Biatlon, Bobsleigh, Buz Hokeyi, Curling, Kayakla Atlama, Kayaklı Koşu, Kısa Mesafe Sürat Pateni, Kızak, Kuzey Disiplini, Serbest Stil Kayak, Skeleton, Snowboard ve Sürat Pateni branşlarında sporcular madalya mücadelesi verecek.

Paralimpik ne demektir? Paralimpik engelli sporcuların katıldığı olimpiyatlar olarak adlandırılıyor. Engelli ve olimpik kelimelerinin birleşiminden oluşan kelime, engelli sporcuları ve bu sporcuların katıldığı oyunları tanımlıyor.

Oyunlarda Türk sporcular da yer alacak. Ülkemiz Paralimpik kış oyunlarına ilk kez 2014 yılında, Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen oyunlarda katıldı. Soçi’de erkekler Alp disiplini slalomda Erik Bayındırlı 18. sırada bitirmişti. Mehmet Çekiç ise slalomda 28. sırada yarışı tamamlamıştı. Bu iki derece, 2014’teki oyunlarda elde ettiğimiz en iyi dereceler olmuştu.

İlgili Haberleri

Ulupınar Ortaokulundan Anlamlı Turnuva
Ergin Ataman: “Euroleague’den Maçın Tekrarını İsteyeceğiz”
Erzurum’da İlkokul Öğrencilerine Ücretsiz Yüzme Kursu
Turnuvanın Şampiyonu Yunusemre Belediyesi Oldu
İşitme Engelli Öğrenciler Fenerbahçe Marşı’nı Hem Çaldı Hem Söyledi