PİCTES Öğretmenlerinin Sözleşmeli Olarak Atanması İçin Talepte Bulunuldu

Anadolu Eğitim Sendikası AES tarafından Suriyeli çocukları Türk Eğitim Sistemine entegrasyonunun desteklenmesi projesi kapsamında istihdam edilen öğretmenlerin sözleşmeli olarak atanmaları talep edildi.

Anadolu Eğitim Sendikası olarak, Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PİCTES) kapsamında görev yapan öğretmenlerimizin sözleşmeli öğretmen olarak istihdam edilmeleri için Başbakanlık, Milli Eğitim Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıklarına başvuru yapıldı.

KPSS puan üstünlüğü yanında, güvenlik soruşturması ve mülakat geçiren PİCTES öğretmenlerinin atanma yeterlilikleri hali hazırda mevcut olan öğretmenler için gerekli çalışmanın yapılması istendi.

Türkiye'de barınan ve kimi vatandaşlık haklarını kazanmış olan Suriyeli çocukların eğitimi geçici bir hizmet olmadığı ve bu hizmeti veren öğretmenlerin kalıcı istihdamının sağlanması talep edildi. Sendikanın bu kapsamda yaptığı detaylı açıklamanın tam metni şu şekildedir.

Bilindiği üzere 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile taşeron olarak çalışanlara 2 Ocak’tan itibaren başlayacak süreçle kadro verileceği belirtilmiştir. Taşeron olarak çalışanların da kadro alarak belli bir sistem içinde istihdam edilmeleri sevindirici bir gelişmedir.

Bu noktada da bir grup öğretmen üzerinde dikkati çekmek için AES talepte bulundu. Milli Eğim Bakanlığı, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği ve Türkiye ile Avrupa Birliği’nin ortak yürüttükleri “Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi”nin (PİCTES) kapsamında öğretmenler istihdam edilmektedir.

Türkçe, Sınıf, Türk Dili ve Edebiyatı, Arapça Öğretmenliği ile Psikolojik Danışma ve Rehberlik mezunlarından KPSS puanı ve mülakat sınavı puanı üstünlüğüne göre sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin yönetmelik kapsamında, maksimum iki yıl süreceği belirtilerek göreve başlatılan; alınan hizmet içi eğitimle ve TÖMER eğitimleriyle yabancılara Türkçe öğretimi hususunda yetiştirilmiş, sayıları 6000’i bulan geçici süreli öğretmenler ve rehberlik danışman öğretmenleridir.

Öğretmenlerin, 2016-2017 KPSS puanı ve mülakat sınav puanı üstünlüğüne göre ve sözleşmeli öğretmenlerle aynı kriterler altında göreve başlamışlar ancak projenin bitime yaklaştığı önümüzdeki aylarda “geçici öğretmenler” olarak başladıklarından görevlerinin sonuna gelmiş durumdadırlar.

PİCTES Öğretmenleri “sözleşmeli öğretmenler” gibi kalıcı olarak istihdam edilmek istemektedirler. Ülkemizde barınan, kimi vatandaşlık haklarını kazanmış olan Suriyeli çocukların eğitimi geçici bir hizmet değildir. Bu durumda bu hizmeti veren öğretmenlerin kalıcı istihdamı, onlara verilen eğitim, edindikleri tecrübe ile kamu yararınadır.

Öğretmelerin durumu hakkında gereken hassasiyetin gösterilerek  Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmeliğine uygun olarak sözleşmeli olarak istihdam edilmeleri hakkaniyet açısından yerinde bir uygulama olacaktır denildi.

İlgili Haberleri

Danıştay'dan Öğrenci Andı Kararı! Andımız Okullarda Okutulacak
MEB, Okul Öncesi Öğretmenlerine Teneffüsü Değerlendirmeye Alacak
Sözleşmeli Statü Öğretmenlik Mesleğine Zarar Veriyor
AES’in 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem Anket Sonuçları Açıklandı
MEB Eğitim Vizyonu Açıklamasının Ertelenmesi Kaygıları Artırdı