Sağlık Bakanlığı Doktor Açığını 10 yıl İçinde Kapatacağız

Yapmış olduğu basın toplantısında çeşitli sorulara yanıt veren Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, sağlık çalışanlarının ücret konusu ile birlikte çalışma şartlarının da iyileştirilmesi için fiziki mekanlarda yapılan iyileştirilmeler olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Katar Sağlık Bakanı Hanan Muhammed Al Kuwari ve beraberindeki heyetle görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada Türkiye’deki eğitim gücü sayesinde 10 yıl içerisinde uzman ve pratisyen hekim açığının kapanacağını söyledi.

ÇALIŞAN DÜZEYİ ÖNEMLİ

Yapmış olduğu basın toplantısında çeşitli sorulara yanıt veren Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, sağlık çalışanlarının ücret konusu ile birlikte çalışma şartlarının da iyileştirilmesi için fiziki mekanlarda yapılan iyileştirilmeler olduğunu söyledi. Bakan Demircan, "Fiziki mekan ötesinde çalışan sayısını en iyi düzeye çıkarmamız gerekiyor. Sağlık çalışanları arasında hekim açığımız, pratisyen hekim açığımızın 5 yıl içerisinde kapanacağı görünüyor. Orada bir sıkıntı olmayacak, gelen mezunlar açığı kapatacak. Fakat uzman hekim açığının bir müddet daha devam etme durumu var. Çünkü, uzman hekimlik, ayrıca bir ek süre gerektiriyor” şeklinde konuştu.

YÜZDE 30’LUK ARTIŞ

Son kura çekiminde pratisyen hekimlerin TUS'a giriş kontenjanını 6 binden 8 bine çıkardıklarına dikkat çeken Bakan Demircan, bu sadeye yüzde 30'luk artış sağladıklarını, Türkiye’nin şu anki eğitim gücüyle, ilerleyen 10 yıl içerisinde uzman ve pratisyen hekim açığını da çok rahat kapatılacağını vurguladı. Demircan “Türkiye'nin hemşire ve yardımcı sağlık hizmetleri açısından da açığı var. Bu personel açığını da kaynakları güçlendirerek karşılayacağız. Biz kadro geldikçe bunları dolduracağız" dedi.

SORUŞTURMA

DEVAM EDİYOR

Önümüzdeki yıl alınması öngörülen sağlık çalışanı sayısının ne olduğunun sorulması üzerine de Demircan, şu an için sayının netleşmediğini, bunun ancak bütçe ile birlikte kesinlik kazanacağı söyledi. Güvenlik soruşturması devam eden ve henüz ataması gerçekleşmeyen sağlık çalışanlarının durumuna da dikkat çeken Demircan, "Yaklaşık 12 bin kişinin ataması olmuştur. Bunların KHK gereği, OHAL gereği soruşturma yapılarak atanması gerekiyordu. Soruşturmaları bitenler atandı. Soruşturmaları halen devam edenler var. Bir müddet daha beklemek durumundayız” ifadelerinde bulundu.

İlgili Haberleri

Sağlık Bakanlığından İcap Nöbeti Açıklaması
Sağlık Bakanlığı KPSS 2018/4 ve 2018/5 İle Göreve Başlayacak Personel Hakkında Duyuru
Aile Hekimliği 2018/3 İller Arası Yerleştirme Tayin Kurası Başladı
Sağlık Bakanlığı 84. Dönem DHY Eş ve Mazeret Kurası Başvuruları Başladı