Taşeron İşçilerin Kadro Başvuruları Başladı - Adım Adım Başvuru Rehberi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) tarafından kamu kurumlarında çalışanlar ve belediyelerde çalışan taşeronlar için başvurular 2 Ocak 2018 Salı günü itibarıyla idarelere yapılmaya başladı. Taşeron başvuru belgeleri ve şartları için tıklayınız.

Kamuda ve Belediyelerde çalışan taşeron işçilerin kadro süreci başladı. Başvurular 2 Ocak 2017 itibarıyla başladı ve 10 gün sürecek başvurular için ilk olarak Alt İşveren İşçileri çalıştığı kuruma "dilekçe formu" ve istenilen belgelerle başvuruda bulunacaklar.

Taşeron işçiler başvurularını yaptıktan sonra idareler işçilerin bilgilerini elektronik ortama aktarılacak. İdarelerde yer alan komisyonlar tarafından kabul edilecek olan taşeron başvuruları süreç içerisinde değerlendirilecek ve gerekli şartları yerine getiren adaylar görevine başlayacak.

Kamu Kurumlarında Çalışan Taşeron İşçiler İçin Başvuru Formu ile Belediyelerde çalışan taşeron işçiler için başvuru formunun doldurularak yapılacak olan taşeron başvuru belgelerini aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Taşeron başvurusunda istenen belgeler ve başvuru şekli; 1 Ocak 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanan taşerona geçiş kapsamındaki usul ve esaslar yayımlanmıştı. Bu kapsamda kamu kurumlarında çalışanlar Ek-1 sayılı başvuru formunu, belediyelerde çalışanlar da Ek-2 başvuru formunu eksiksiz doldurmaları gerekmektedir.

Ayrıca örnek-1 dilekçesinin de başvuru formuna eklenmesi gerekiyor. Başvurular 11 Ocak 2018 tarihine kadar idaresinin personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmesinin yapıldığı birimine yapılabilecek. Başvurular şahsen yapılacak.

Sigortalılık başlangıç tarihi ile ilgili SGK tescil ve hizmet dökümü belgesinin e-Devlet internet adresinden temin edilmesi gerekiyor.

Taşeron çalışanlar başvuru sırasında herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmadıklarına dair belgeyi sürekli işçi kadrosuna geçirilmeden önce idareye ibraz etmeleri gerekiyor.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması formunun doldurulması gerekiyor. İlgili yönetmelik ekinde yer almaktadır. Aşağıdaki bağlantıdan güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması formuna ulaşabilirsiniz.

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçiler için başvuru formu için TIKLAYINIZ. Belediyelerde çalışan taşeron işçiler için başvuru formu için TIKLAYINIZ. Örnek sulh ve feragat dilekçeleri için TIKLAYINIZ. Başvuru detaylarının yer aldığı usul ve esaslar için TIKLAYINIZ. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberleri

Taşerondan Belediye Şirketlerine Geçen İşçilere Kadro Talebi TBMM’de
Sağlıkta Kadro Verilmeyen Taşeron Çalışanların Durumu Ne Olacak
Taşeron Kapsamına Alınmayan İşçiler TBMM Gündeminde
4 Aralık Taşeron Mağdurları Yıldönümünde TBMM’de Gündeme Geldi