Taşerona Kadro Sınavında Neler Sorulacak

Taşeron işçilere yapılacak sınavın tüm ayrıntıları belli oldu. Taşerona kadro sınavında neler sorulacak? Taşeron sınavı ne zaman yapılacak? Taşerona kadroda sınavdan kaç puan almak gerekiyor?

Kamuda çalışan 900 bin taşeron işçi için kadro başvuruları başladı. 1 Ocak 2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik ile taşerona kadro esasları ile yapılacak işlemler ve sınavın nasıl yapılacağı da belli oldu. Bu haberimizde taşerona kadro sınavını tüm ayrıntılarını takipçilerimiz için inceliyoruz.

Taşeron işçilerin en çok merak ettiği sorular nihayet cevap buldu. Kadro sınavında sorulacak olan sorular çalışanların görev konuları ile ilgili olacak. Taşeron işçilere yürüttükleri görevlerle alakalı yetkinliklerini ölçmeye yönelik ve eğitim düzeylerine uygun sorular sorulacak. Yazılı sınavda 100 üzerinden en az 50 puan almak gerekiyor.

Taşerona kadro sınavları sadece yazılı, sadece sözlü ya da sadece uygulamalı şekilde yapılabilecek. Beden gücü ile yapılan işlerde çalışan taşeron işçilere uygulamalı sınav zorunlu olarak yapılacak. Sözlü ve uygulamalı sınavlarda başarılı ya da başarısız olarak değerlendirme yapılacak. Komisyonlar en az üç kişiden oluşacak, iki yedek üyesi olacak.

Kadro sınavları 3 Mart ile 22 Mart 2018 tarihleri arasında yapılacak olup, itirazlar ise 23-26 Mart 2018 tarihlerinde alınacak. Kadroya alınacak taşeron işçilerin nihai isim listesi 27 Mart ile 31 Mart 2018 tarihleri arasında ilan edilecek ve işçiler 2 Nisan 2018 tarihine kadar toplu olarak kadroya alınacaklar.

İlgili Haberleri

4 Aralık Taşeron Mağdurları Yıldönümünde TBMM’de Gündeme Geldi
Kamuda Alt İşverene Bağlı Tüm İşçilerin Kadroya Alınması TBMM Gündeminde
4 Aralık'ta Çalışmıyor Olmasına Rağmen Taşeron Personel Kadro Hakkı Kazandı
Kadro Alamayan 4 Aralık Taşeron Mağdurlarının Durumu Bakana Soruldu
Kamudaki Tüm Taşeron İşçilere Kadro Talebi TBMM’ye Geldi