TEOG Yerine Hangi Sistem Alacak Açıklandı, Sınavsız Mahalli Sistem

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG'un yerine yeni sistemi  "Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemini getirdik. Bu sistemde veli ve öğrencimiz adresine en yakın okula yerleştirilecek" sözleriyle açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG'un yerine liselere geçiş için getirilen yeni sistemi açıkladı. Bakan İsmet Yılmaz, yeni sistemi  "Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemini getirdik. Bu sistemde veli ve öğrencimiz adresine en yakın okula yerleştirilecek" sözleriyle açıkladı.

TEOG sistem değişikliğinin ihtiyaçtan kaynaklandığını belirten Bakan Yılmaz, Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi ile veli ve öğrencimiz, adresine en yakın okuluna yerleştirileceğini söyledi. Kendileri için en iyi okulun, eve en yakın okul olduğunu belirten Yılmaz, başvuruda öğrencinin karşısına 5 okul çıkacağını ve öğrencinin tercihini yapacağını söyledi.

TEOG yerine daha kolay, daha anlaşılır ve çocuklarımızı sınav stresinden uzak tutacak bir sistem getirdiklerini ifade eden Yılmaz, esas gayemiz sınavsız liselere geçişi sağlamaktır dedi. Akademik seviyesi farklı öğrencileri aynı sınıfta tutarak genel başarıyı artıracaklarını dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sınav yapacak nitelikli okullar Mayıs ayında açıklanacak, sınava girmek isteğe bağlı olacak. Bu sınav Haziran ayının ilk haftasında, iki bölüm tek oturumda , 60 soru, 90 dakikada olarak yapılacak.

Fen lisesi gibi nitelikli okulları hedefleyen öğrenciler merkezi sınava girecek. Diğer öğrenciler evlerine yakın 5 okuldan birini tercih edecekler. TEOG’da öğrenciler mutlaka sınava girmek zorundaydı. Sınav mecburiyeti ortadan kaldırıldı.

İlgili Haberleri

Hakkari Üniversitesi Dgs Ve Kpss Semineri Düzenledi
Sason’da Anaokulu Öğrencileri Kütüphaneyi Gezdi
Sarıgöl’de Öğretmenler Okula Kütüphane Kazandırdı
Öğretmenlerden Başkan Necati Gürsoy’a Ziyaret
Eğitim Bir-sen Sendikanın Hizmet Sınıfları İle Bir Araya Geldi