Toplum Yararına Program TYP'li Çalışanlar Taşeron Kapsamında Olacak mı

2 Ocak 2018 tarihi itibarıyla taşeron işçiler çalıştıkları idarelere başvuru yapmaya başladılar. Belediyeler ile kurum çalışanları olmak üzere iki farklı dilekçe ile başvurular alınıyor. Peki TYP'liler de başvuru yapabilir mi? İşte detaylar.

1 Ocak 2017 tarihli resmi gazetede yayımlanan resmi gazetede taşeron işçilerin kadro sürecine dair detaylar ile usul ve esaslar yayımlanmıştı. 375 sayılı KHK'ya eklenen geçici iki madde ile kamu kurumlarında çalışan taşeronlar ile belediyeler ile il özel idarelerinde çalışanlar için gerek kapsamda olup olmadıkları, gerekse başvuru şartları ve belgelerine dair tüm detaylar paylaşıldı.

Fakat halen tam anlamıyla taşeron olarak çalışanlar da dahil olmak üzere bazı geçici çalışan işçiler gerek kapsamda olmadıklarından gerekse farklı statüde olduklarından dolayı kapsam dışı kaldıkları için şikayetçiler. Özellikle de TYP kapsamında çalışan gerek güvenlik görevlileri, temizlik görevlileri ve öevre düzenlemesi ile ilgili işlerde çalışanlar kapsamda olmak istiyorlar.

Bilindiği üzere kapsamda olunup olunmadığını anlamak için personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı sözleşmeli ile idarede çalışıyor olmak gerekiyor. TYP çalışanları da bu kapsamda olmadıkları gerekçesiyle başvuru yapamamakta ve bu şekilde değerlendirilmektedir.

Kapsamda olunmasa dahi başvuru mutlaka yapılmalıdır! Gerek kapsam dışında olduğunu düşünenler, gerek hizmet alımı sözleşmesi dışında çalışanlar gerekse TYP çalışanları "dilekçe hakkı" kapsamında başvurularını mutlaka idarelere yapmalarında fayda vardır.

Yapılacak hiçbir başvuru idareler tarafından geri çevrilmeyecektir ve bu şekilde bir yetki de bulunmamaktadır. Dolayısıyla komisyon değerlendirmesine gidecek her başvuru mutlaka incelenecek ve başvuru internet ortamına aktarılacaktır.

Dolayısıyla başvuru yapan veya yapacak tüm çalışanlar yanlış bir işlem yapmamak ve hak kaybı yaşamamak adına 11 Ocak'a kadar mutlaka gerekli belge ve dilekçeyi idareye teslim etmelidir diye düşünmekteyiz. Aksi takdirde son yayımlanan yönetmelik gereği 24 aylık çalışmanın sonunda TYP çalışanları işsiz kalacaklar ve bu durum daha da katlanarak artacak.

İlgili Haberleri

31 Aralık 2018 Pazartesi Günü Okullar Tatil Olacak mı?
Okullar Ne Zaman Kapanacak – 15 Tatil Ne Zaman Başlıyor
2018 Yılı Mevlid Kandili Ne zaman Olacak
Jandarma 2018/2 Uzman Erbaş Alımına Kimler Başvurabilir
2018 Kış Saati Uygulamasına Ne Zaman Geçilecek