YKS Oturum Zamanı ve Soru Sayılarında Değişiklik Yapıldı

Yükseköğretim Kurulu YÖK 2017 YKS sınav oturumlarında değişiklik yapıldı. İkinci oturumun tarihi değişti. YKS oturumlarına dair soru sayılarında da değişiklik yapıldı. YKS’de yapılan değişiklik ve resmi açıklama için tıklayınız.

2018 Yükseköğretim Kurumları YKS oturumlarında ve soru sayılarında çok önemli değişiklikler yapıldı. YKS oturumları iki gün sürecek ve ilk oturum olan Temek Yeterlilik Sınavı TYT 23 Haziran 2018 Cumartesi sabah 10.00'da yapılacak. İkinci oturum ve Yabancı Dil sınavı ise 24 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek.

Temel Yeterlilik Sınavı ile ikinci oturum aynı gün yapılmayacak!

Bilindiği üzere ilk iki oturum aynı gün yapılacağı açıklanmıştı. İkinci gün de ise sadece Yabancı Dil sınavı yapılacağı belirtilmişti. YÖK bunu değiştirerek ilk gün sadece Temel Yeterlilik Testi TYT sınavı yapacak ve ikinci oturum ikinci gün, Yabancı Dil sınavından önce sabah oturumunda gerçekleştirilecek.

Temel Yeterlilik testi soru sayısı ve süresi!

Temel Yeterlilik sorularında yer alan 40 Türkçe sorusuna ek olarak 20 Sosyal Bilimler sorusu da eklendi. Buna göre Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe ve Tarih soruları da olacak

Ayrıca Matematik oturumunda yer alan Matematik sorularına ek olarak 20 Fen Bilimleri sorusu olacak. Biyoloji, Fizik ve Kimya soruları olmak üzere Türkçe ile birlikte toplam 120 soru ve 135 dakika süre verilecek.

9 Kasım 2017 tarihli YKS değişikliği tam metni ve basın açıklaması şu şekildedir:

Sınavın iki oturumunun tek günde yapılması yerine, ilk oturumunun Cumartesi sabahı, ikinci oturumunun ise Pazar sabahı yapılmasına karar verildi.

TYT’nin Türkçe ve Temel Matematik yeterliliklerinin ölçülmesine ağırlık vermesi olumlu karşılanmakla birlikte, diğer derslerin kazanımlarının ihmal edilme sonucunu doğurabileceği endişesi ile TYT oturumunda, sosyal ve fen bilimleri kazanımlarının örtük olarak değil, açık ve müstakil bir şekilde sorulması.

Yükseköğretim Kurulu’nun topluma hizmet temel fonksiyonu göz önünde tutulduğunda paydaşların görüşlerine ve eleştirilerine dikkate alması tabiidir. Bu çerçevede yapılan müzakere ve analizler neticesinde Yükseköğretim Kurulu olarak yeni ölçme ve değerlendirme sistemine “tedrici geçişi” de dikkate alarak öğrencilerimizin, ailelerinin ve kamuoyunun kaygılarını azaltıcı ve giderici yönde, TYT’de kısmi değişiklikler yapılmıştır.

YKS İkinci oturum tarihi değişti!

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın birinci oturumunun (Temel Yeterlilik Testi) 23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah, ikinci oturumunun 24 Haziran 2018 Pazar günü sabah, Dil sınavının ise 24 Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılmasına karar verilmiştir.

İkinci oturumda ve Dil sınavında, sınav uygulaması ve soru şekli açısından herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. Lisans programlarına yerleştirmeye esas teşkil edecek puan türleri, daha önce açıklandığı gibi Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanı şeklinde olacaktır.

TYT’de 20 Sosyal Bilimler Sorusu ve 20 Fen Bilimleri Sorusu Eklendi!

TYT sınavında öğrencilerimizin temel yeterliliklerinin esas alındığı Türkçe temel yeterlilik testindeki 40 soruya ek olarak 20 Sosyal Bilimler (Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe, Tarih) sorusu, Temel Matematik testindeki 40 soruya ek olarak 20 Fen Bilimleri sorusu (Biyoloji, Fizik, Kimya) olmak üzere toplam 120 soru yer alacaktır.

Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testlerindeki soru adetleri, derslerin ortaöğretim programlarındaki ders saatleri yoğunluğuna göre değil, öğrencilerin temel yetkinliklerinin oluşmasına katkı sağlayan bilim alanlarına göre biri diğerinden üstün tutulmadan mümkün olduğunca eşit olarak dağıtılmıştır.

Daha önceki beyanlarımızda ifade edilen soru başına düşen sürede herhangi bir değişikliğe ve kısıtlamaya gidilmemiştir. Soru sayısı dikkate alınarak sınav süresi 135 dakika olarak belirlenmiştir. YÖK açıklama tam metni için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberleri

Bağcılar Belediyesi 40 Memur Alımı Başvuru Sonuçları Açıklandı
ALES 3 Soru ve Cevapları Yayımlandı
ÖSYM, 2018/3 ALES Sonuçlarını Açıkladı
ÖSYM, 2018 DHBT Soru ve Cevaplarını Yayımladı
Adalet Bakanlığı 1600 Kamu Personeli Alımı Başvuru Sonuçları Açıklandı