YÖK, Açıköğretim Fakültesi AÖF Bölümüne Teknikerlik Unvanı Verdi

Yükseköğretim Kurulu YÖK tarafından Açıköğretim Fakültelerinden bir bölüm için 13 Ekim 2010 yılına kadar mezun olanlar için teknikerlik unvanı verildi. Teknikerlik unvanı verilen bölüm ve gerekçeleri ile ilgili detaylar için tıklayınız.

Anadolu Üniversitesi'nin 2008-2009 ile 2009-2010 öğretim yıllarından itibaren öğrenci kabul etmeye başlayan "Marka İletişimi” ile "Medya ve iletişim" önlisans programlarının 13 Temmuz 2010 tarihine kadar "Görsel-işitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü altında yer aldığı belirtildi.

Söz konusu bölüm altında yer alan bütün önlisans programlarının "Tekniker" unvanını aldığını, 13 Temmuz 2010 tarihinden sonra söz konusu önlisans programlarından "Marka İletişimi" ile "Medya ve İletişim" programlarının Pazarlama ve Reklamcılık Bölümü altına kaydırıldığı belirtildi.

Bu bölüm altında yer alan önlisans programların ise "Meslek Elemanı" unvanı aldığından dolayı daha önce Tekniker unvanı ile mezun olan ve olacakların hak kaybına sebep olduğu belirtilerek üniversiteleri Açıköğretim Fakültesi bünyesinde yer alan Marka İletişimi ile Medya ve iletişim önlisans programlarının unvanının bu kapsamda değerlendirilmesi istendi.

18 Ekim 2017 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında incelenmiş ve 2547 sayılı kanun’un 2880 sayılı Kanun’la değişik 43/b maddesi uyarınca Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı'nın görüşü de dikkate alınarak, "Marka İletişimi” ile “Medya ve İletişim” önlisans programı mezunlarının eğitim müfredatının içerik açısından incelendiği açıkladı.

Bu kapsamda da Teknik Programlar bünyesinde yer alması gerektiğini 13 Ekim 2010 tarihine kadar mezunlarına Tekniker unvanı verilmiş olması, daha sonraki mezunlarına Meslek Elemanı unvanı verilmiş olmasının mezunlar arasında farklılıklar ve hak kaybına neden olacağından söz konusu mezunların Tekniker unvanını kullanmasına karar verilmiştir denildi.

İlgili Haberleri

Burhaniye’de Dersi Öğrenciler Veriyor
Manisalı Öğrenciler Eskişehir’in İkonlarını Yerinde Gördü
Bu Öğretmenler Alkışlanır
Bismil’de Aday Öğretmenler Bilgilendirildi
Matematik Öğretmeni Ethem Deynek 13. Formülünü Buldu