YÖK ve MEB Yurtdışı Okutmanlık Sınavı ile 100 Okutman Görevlendirecek

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı okutmanlık sınavı duyurusu yayımladı. Yayımlanan duyuruda okutmanlık sınavı ile 100 okutman görevlendirileceği belirtildi. Buna göre MEB okutman ve öğretmenlerden görevlendirme yapacak.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yurtdışı okutmanlık sınavı duyurusu yayımlandı. YÖK’ün internet sitesinden yayımlanan ve Milli Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan kılavuzda, yurtdışı okutmanlık sınavıyla ilgili bilgiler yer aldı. Buna göre MEB yurtdışında 100 öğretmen görevlendirmesi yapacak.

Yurtdışı okutmanlık sınavı için iki ana başlık altında şartlar bulunuyor. Buna göre adayların öğretmen ya da üniversitede öğretim görevlisi olarak en az 5 yıllık hizmetlerinin bulunması gerekiyor. Adayların fiilen görevde olmaları şartı da belirtildi. Vekil öğretmenler ve sözleşmeli öğretmenler ise kapsam dışında tutuldu ve başvuruda bulunamayacaklar.

Adayların herhangi bir yabancı dilden, YDS’den en az 50 puan almış olmaları şartı da kılavuzda belirtildi. Son 10 yılda uyarma ve kınama cezası almamış olmak, askerlikle ilişiği bulunmamak, yurtdışında daha önce görev aldıysa; döndükten sonra en az 2 yıl ülkede hizmete devam etmiş olmak şartları da adaylarda aranacak.

YÖK okutmanlık sınavı başvuruları 20 Mart 2018 tarihine kadar devam edecek. MEB’de görevli öğretmenler istenen belgeleri il milli eğitim müdürlüklerine, öğretim görevlileri ise ilgili birimlere ulaştırarak başvuru yapacak. Başvuruların ardından adaylara mülakat sınavı uygulanacak. Okutmanlık kılavuzu için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberleri

MEB, Özel Eğitim Uzman Öğretici Kurs Başvuruları Alınacak
Öğretmenlerin Alan Değişikliği Başvuruları Ne zaman Bitiyor
Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esaslarında Değişiklik Yapıldı Aralık 2018
MEB, Alan Değişikliğinde Branş Sınırlaması Olacak mı
MEB, 2018 YLSY Yerleştirme İşlemleri Başvuru Tarihleri Belli Oldu