1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. Sınav Ücretini Artıran Sebepler Nelerdir

Sınav Ücretini Artıran Sebepler Nelerdir

ÖSYM Türk Eğitim-Sen’e Yazdığı Yazıda Sınav Ücretini Artıran Sebepleri Sıraladı

A+A-

ÖSYM Başkanlığı Hukuk Müşavirliğinin 23 Şubat 2015 tarihinde Türk Eğitim-Sen Genel Merkezine gönderdiği “YDS Sınav Ücreti” konulu yazıda sınav ücretini artıran unsurlardan bahsedilerek sınav ücretinde indirime gidilemeyeceği bildirildi.

Bu duruma sebep olarak YÖK kararları ve ilgili mevzuat hükümlerine göre başta yükseköğretim kurumlarında öğrenim görecek adayların puan sıralaması tespiti veya yerleştirilmesi ile yükseköğretim kurumlarında atama ve yükselme sınavları başta olmak üzere ulusal ve uluslararası sınavlarda yetkili kılındığını belirtiyor. İlgili Kanun maddesi ile ÖSYM’ye Sınav, ölçme, değerlendirme, yerleştirme, araştırma ve hizmet bedellerini belirlemek yetkisi ile sınav, ölçme, değerlendirme ve yerleştirmelere yönelik olarak adaylardan veya kurumlardan alınacak hizmet bedellerini ve bedel alınmayacak hizmetleri, tespit etmek yetkisi verildiği açıklanıyor.

Yine aynı yazıda sınavlarda adaylardan alınacak ücretlerin, sınavın niteliği, sınava girecek kişi sayısı, sınav yapılacak merkezler ve maliyetlerdeki artışlar gibi hususlar da dikkate alınarak ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından tespit edildiği belirtilmektedir.

Soru yazılımında artan maliyetler, sorular için soru havuzu oluşturulması, görevli ücretlerindeki artış, sınav evraklarının basımı ve sınav merkezlerine dağıtım işlemi, sınav teknolojisi ve güvenliğine yönelik yatırımlar ve tedbirler sınav ücretini artıran unsurlardır. Son yıllarda özellikle sınav güvenliğini artırma amaçlı teknolojiye yönelik hizmet alınılan, sınav bina ve salonlarının kamera ile görüntülerinin alınması gibi yeni durumlar sınav ücretlerinin artışını zorunlu kılmaktadır.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler