1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Sözleşmeli Öğretmen Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneğini Faiziyle Alacak
Sözleşmeli Öğretmen Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneğini Faiziyle Alacak

Sözleşmeli Öğretmen Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneğini Faiziyle Alacak

Mahkeme Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneğinin Sözleşmeli Öğretmene Faiziyle Ödenmesine Karar verdi

A+A-

4/B li olarak görev yapan sözleşmeli öğretmen alamadığı öğretim yılına hazırlık ödeneğini mahkeme kararı ile birlikte faiziyle alacak.

4-B Sözleşmeli olarak Antalya’da görev yapan öğretmen; 2008-2009 eğitim-öğretim yılına ilişkin öğretime hazırlık ödeneğinin ödenmesi için açtığı davada mahkeme öğretmenin bu parayı faizi ile almasına karar verdi. Şimdi isterseniz olayı biraz da detaylı açıklayalım.

Sözleşmeli Öğretmen 31 Temmuz 2008 ile 31 Ocak 2009 tarihleri arasında askerlik görevini yerine getirdi. Askerlik sonrası ise 20.2.2009 tarihinde dilekçesi ile 2008-2009 eğitim öğretim yılına ilişkin eğitime hazırlık ödeneğinin tarafına ödenmesini talep etti. Lakin Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından alamayacağı yanıtını aldı. İsterseniz çok uzatmadan Mahkeme tarafından verilen kararı sizlerle paylaşalım.

Mahkeme tarafından verilen kararda öğretim yılının başlamasından sonra göreve başlayan öğretmenlerin de aynı hazırlık ve harcamalarının olabileceği gözetildiğinde, öğretim yılının başladığı aydan sonra göreve başlayan öğretmenlere öğretime hazırlık ödeneğinin verilmemesinin ödeneğin verilmesi amacına aykırılık oluşturduğu ve hakkaniyet ilkesinin de gereği olduğuna karar verdi. Yani Sözleşmeli öğretmenin dilekçe tarihi itibariyle hesaplanacak yasal faiziyle birlikte öğretmene ödenmesine karar verdi.

MAHKEME KARARI

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler