1. HABERLER

  2. MEVZUAT

  3. Taşeron İşçiye Kıdem Tazminatı Kurumlarca Ödenecek
Taşeron İşçiye Kıdem Tazminatı Kurumlarca Ödenecek

Taşeron İşçiye Kıdem Tazminatı Kurumlarca Ödenecek

8 Şubat 2015 Tarihli Resmi Gazete de Taşeron İşçilere Kıdem Tazminatı Ödenmesine Dair Yönetmelik Yayımlandı

A+A-

Yayımlanan yönetmeliğe göre:

Aynı kamu kurum veya kuruluşunda çalışanlar: Alt işverenlerinin değişip değişmediğine bakılmaksızın aralıksız olarak aynı kamu kurum veya kuruluşuna ait işyerlerinde çalışan işçilerin kıdem tazminatına esas hizmet süreleri, bu işyerlerinde geçen süreler dikkate alınarak hesaplanacak.

Farklı kamu kurum veya kuruluşunda çalışanlar: aynı alt işveren tarafından ve aynı iş sözleşmesine tabi olarak farklı kamu kurum veya kuruluşlarında çalıştırılan işçilerin kıdem tazminatına esas hizmet süreleri hesaplanacak.

Kamu kurum veya kuruluşlarından sonra özel sektör işyerinde çalışmaya devam edenler: Alt işveren ile yapmış olduğu iş sözleşmesi sona ermeyen ve alt işveren tarafından özel sektörde çalıştırılmaya devam edenlere kamu kurumlarında geçen sürelerce hesaplanacak.

Ödemeler doğrudan işçinin hesabına yapılacaktır. İşçinin başvurusu istenen belgelerle beraber yönetmelikte yayımlanan hizmet cetveli ile beraber kurumlara yapılacaktır.

Kıdem tazminatına hak kazananlar için düzenlenen ödeme belgesine; işçinin yazılı talebi, harcama talimatı, hizmet cetveli ve kıdem tazminatının hesaplanmasını gösteren belge de eklenir.

Kıdem tazminatı talebinde bulunan ve iş sözleşmesi kıdem tazminatını hak edecek şekilde sona ermiş olan işçiler kıdem tazminatı almaya hak kazanacaktır.

8 Şubat 2015 Taşeron İşçi Kıdem Tazminatı Yönetmeliği İçin Tıklayınız.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler