1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Uluslararası Işık-2015/1 Tatbikatı Konya' da Başladı

Uluslararası Işık-2015/1 Tatbikatı Konya' da Başladı

Uluslararası Işık-2015/1 Tatbikatı Türkiye’ nin ev sahipliğinde ve 7 ülkenin katılımıyla başladı.

A+A-

Uluslararası Işık-2015/1 Tatbikatı Türkiye’ nin ev sahipliğinde ve 7 ülkenin katılımıyla başlaladı.

30 Mart 2015 tarihinde Konya’ da başlayan Uluslararası Işık-2015/1 Tatbikatına katılan ülkeler  Türkiye, ABD, İspanya, Azerbaycan, Macaristan, Romanya ve KKTC’ dir. 10 Nisan 2015 tarihinde sona erecek olan tatbikatın amacı  katılımcılar arasında bilgi ve tecrübe aktarımını sağlamak olduğu belirtildi.Tatbikatın içeriği ise; harekât ortamında icra edilebilecek muhtemel müşterek Muharebe Arama Kurtarma (MAK), Yakın Hava Desteği, Dinamik Hedefleme ve Zamana Duyarlı Hedefleme görevlerini içeren senaryolar dahilinde, ulusal ve uluslararası unsurların ortak çalışabilirliğini ve eğitim seviyelerini yükseltmek olarak açıklandı.

Tatbikata Türkiye’ den   Kara Kuvvetleri Komutanlığından 2 adet AH-1P/W helikopteri, 1 adet S-70 helikopteri, 1 MAK Timi, Hava Kuvvetleri Komutanlığından 6 F-16 C/D uçağı, 1 CN-235 uçağı, 1 Havadan İhbar Kontrol uçağı, 3 AS-532 helikopteri, 2 UH-1H helikopteri, 2 MAK Timi, Jandarma Genel Komutanlığından bir MAK Timi; Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığından 1 S-70 helikopteri, bir MAK Timi, bir Muharebe Ateş Destek Timi katılıyor.

ABD’ den ise 1 MC-130 uçağı, 2 CV-22 uçağı ve bir Özel Kuvvet / Muharebe Arama Kurtarma Timi- Azerbaycan’ dan 4 Mİ-17 helikopteri ve bir Özel Kuvvet Timi- İspanya’ dan 1 CN-295 uçağı ve bir Muharebe Arama Kurtarma Timi- KKTC’ den bir Muharebe Arama Kurtarma Timi- Macaristan’ dan bir Muharebe Arama Kurtarma Timi- Romanya’ dan 2 SOCAT helikopteri ve bir Muharebe Arama Kurtarma Timi katılıyor.  Tatbikata, Gürcistan ve Umman ise gözlemci olarak katılıyor.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler