1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Üstün Yetenekli Öğrenciler İçin Merkezi Sınav

Üstün Yetenekli Öğrenciler İçin Merkezi Sınav

Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından Yapılacak Olan Üstün Yetenekli Öğrecileri Belirleme Sınavı 22 mart 2015 Tarihinde

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak olan üstün yetenekli öğrencileri belirlemek için bu yıl ilk defa merkezi sınav uygulaması ile sınav yapacak.

22 Mart 2015 tarihinde yapılacak olan sınava 228.000 öğrenci katılacak. Bu sınava katılacak öğrencileri Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz ay sınıf öğretmenleri tarafından yetenekli öğrenci isimlerinin belirlenip  bakanlığa bu öğrencilerin isimlerinin bildirmeleri istenmişti. Sınıf öğretmenleri tarafından kendi öğrencilerinin üstün yetenekli olduğunu düşünen öğretmenler sisteme öğrencilerin isimlerini eklediler. Bu yapılan seçimlerden sonra sınava 228 bin öğrenci katılacağı belirlenmiş olup  bu öğrencilerin isimleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından duyurulmuştur.

Sınava girecek olan öğrenciler içinde sadece 7 bin öğrenci Bilim ve Sanat merkezlerinde özel eğitim almaya hak kazanacaklar. Sınav önce yazılı bir test daha sonra Weschler Nonverbal isimli yetenek testine tabi tutulacaklardır.

Daha önceki yıllarda sadece 4.üncü sınıf öğrencileri için geçerli olan bu sınav bu sene ilkokul 2.ve3. sınıf öğrencilerini de kapsayacak. Sınavı kazanan öğrenciler okul saatleri dışında gidecekleri BİLSEM merkezlerinde  öğrenciler havacılık , zeka oyunları, güzel sanatlar, uzay bilimleri, astronomi, drama, yaratıcı yazarlık, yabancı dil , liderlik gibi konularda eğitim alacaklar.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler