1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Uzaktan Çalışma Sistemi Birçok Kişiye İstihdam Sağlayacak

Uzaktan Çalışma Sistemi Birçok Kişiye İstihdam Sağlayacak

Kalkınma Bakanlığının Ulusal İstihdam Stratejisi Kapsamında Uzaktan Çalışmanın Yaygınlaştırılması Sistemi İle Kadınlar, Gençler, Engelliler ve

A+A-

Kalkınma Bakanlığı 2015-2018 yılları arasında Bilgi Toplumu Stratejisi Eylem Planındaki "Ulusal İstihdam Stratejisi" kapsamında projeleri yavaş yavaş devreye sokmaya başladı. İlk etapta bu proje ile Uzaktan çalışmanın temelleri atılıyor. Bilgi iletişim teknolojisiyle desteklenecek çalışma biçimlerinden olan "Uzaktan Çalışma"nın yaygınlaştırmasına başlanıyor.

Özel sektörde yaygın olarak kullanılan uzaktan çalışma yapılacak yasal düzenlemelerle kamu çalışanları içinde çalışma olanağı sunacak. Evde veya herhangi bir yerde bilgi iletişim teknolojisini kullanarak yapılabilecek işleri kişi evinde veya istediği herhangi bir yerde yapabiliyor. Özel sektörde bu şekilde farklı çalışma ortamları sunan sistem Kamuya da getirilmesi yakın.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde Sosyal Güvenlik Kurumu, Devlet Personel Başkanlığının (DPB) ve Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) işbirliği içerisinde koordineli olarak çalışacaklar. Özellikle kadınlara, engelli vatandaşlara, gençlere ve uzun süreli işsiz kişiler için yeni iş olanaklarının geleceğinin göstergesi.

İlk etapta çağrı merkezleri gibi uzaktan çalışma yöntemini kullanan yatırımların teşviki sağlanacak ve proje kapsamındaki öncelikli kişilere iş imkanı sunacak.

Dünya genelinde de yaygın olarak kullanılan bu projeye bakılacak olursa yer ve mekan kısıtlamasının kalktığı ve özgür bir ortam sağladığından kişi daha rahat ve verimli çalışma prensibine sahip olabilecek.

Ulusal istihdam Stratejisinin öncelikli hedef kitleleri:

- Kadınların işgücüne katılımı ve istihdamı artırılacak, 2023 yılına kadar yüzde 35’e çıkarılacak,
- Genç işsizliği azaltılması sağlanacak,
- Özürlülerin işgücüne katılımı ve istihdamı artırılacak, Kamu ve özel sektördeki 55 Binden fazla engellinin işe alınması sağlanacak,
- Uzun süreli işsizlerin işe dönüşü hızlandırılacak ve 2023'e kadar %20'ye düşürülmesi hedeflenmektedir.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler