1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Uzun Dönem Askerlik 10 Ay Kısa Dönem 4 Ay Olacak

Uzun Dönem Askerlik 10 Ay Kısa Dönem 4 Ay Olacak

Askerlik süresini uzun dönemde 10 aya kısa dönemde 4 aya indirilmesini öngören çalışma, profesyonel askerliğe geçiş projesiyle eş zamanlı olarak yürütülüyor.

A+A-

Askerlik süresini uzun dönemde 10 aya kısa dönemde 4 aya indirilmesini öngören çalışma, profesyonel askerliğe geçiş projesiyle  eş zamanlı olarak yürütülüyor.

Profesyonel ordunun tam anlamıyla hizmete girmesiyle askerlik sürelerindeki indirimin devam edeceği öne sürülüyor. Dövizle askerlikte yeni düzenlemeler ve indirimler yapılacağı gelen haberler arasında.2002 yılından bu tarafa askerlikte yapılan düzenlemeler şu şekilde olmuştu.

2003 yılında 18 ay olan askerlik süresi 15 ay, 16 ay olan yedek subaylık süresi 13 ay, 8 ay olan kısa dönem olan askerlik süresi ise 6 ay olarak düzenlenmişti. Bu süre daha sonra da 3 ay daha kısaltılmış ve 2014 yılında uzun dönem askerlik  12 aya düşürülmüştü.

Bu süre içerisinde iki defa da bedelli askerlik çıkarıldı. 2011 yılında çıkarılan bedelli askerlikten 69 bin kişi yararlanmış,  geçtiğimiz yıl çıkarılan bedelli askerlik uygulamasından 203 bin kişi yararlanmıştı.Gurbetçi vatandaşlar için iki yıl önce dövizle askerlik ücretini 10 bin Euro' dan 6 bin Euro' ya indiren Hükümet ikinci bir büyük indirim için harekete geçti. Dövizle askerliğin önümüzdeki dönemde 1000 Euro' ya indirileceği öngörülüyor.

 

 

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler