1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Yeni Yönetmeliğe Göre; Resmi Yazışmalarda Belge Özellikleri

Yeni Yönetmeliğe Göre; Resmi Yazışmalarda Belge Özellikleri

2 Şubat 2015 tarihinde yayımlanan Resmi Yazışmalarda Uygulanacak Usul Ve Esaslar yönetmeliğine göre; Belgenin Nüshası, Resmi Yazı Karakteri, Yazışma Boyutu...

A+A-

Resmi Yazışmalarda Uygulanacak Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik 2 Şubat 2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Yazışmalarda Uygulanacak Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmeliği ile birlikte; el yazısıyla atılan imza ile fiziksel ortamda veya güvenli elektronik imza kullanılarak elektronik ortamda yapılan resmi yazışmalara ilişkin kurallar belirlenmiş oldu. Yönetmelik ile birlikte artık sıkça kullandığımız güvenli ve hızlı olan EBYS sistemi le ilgili olarakta aydınlatmalar yapıldı.

RESMİ YAZIŞMA BELGE ÖZELLİKLERİ

NÜSHA

Muhataba gönderilmek üzere fiziksel ortamda hazırlanan belgeler, paraflı nüshası hazırlayan idarede kalacak şekilde en az iki nüsha düzenlenir.

BELGENİN ŞEKLİ ÖZELLİKLERİ

(1)  Belgelerin A4 (210x297 mm) boyutundaki kâğıda çıktı alınacak şekilde hazırlanması

(2)  Belge ekleri farklı form, format veya ebatlarda hazırlanabilir.

(3)  Üst yazılarda kâğıdın bir yüzü kullanılır. Ancak üst yazının ekleri için kâğıdın her iki yüzü de kullanılabilir.

YAZI TİPİ VE HARF BÜYÜKLÜĞÜ

(1) Elektronik ortamda hazırlanan belgelerde “Times New Roman” veya “Arial” yazı tipi normal yazı stilinde kullanılır. Harf büyüklüğünün Times New Roman için 12 punto,  Arial için 11 punto olması esastır. Ancak gerekli hâllerde metinde harf büyüklüğü 9 puntoya, iletişim bilgilerinin yazımında ise 8 puntoya kadar düşürülebilir. Farklı form, format veya ebatlarda hazırlanan rapor, analiz ve benzeri metinlerde farklı yazı tipi ve harf büyüklüğü kullanılabilir.

(2) Metin içinde yer alan alıntılar tırnak içinde ve eğik (italik) olarak yazılabilir.

Yeni Yönetmeliğe Göre Resmi Yazışma Belge Özellikleri

Resmi Yazışmalarda Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik

2 Şubat 2015 Tarihli ve 29255 Sayılı Resmi Gazete

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler