1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Yönetmelik Nedeniyle Sıkıntı Oluşabilir

Yönetmelik Nedeniyle Sıkıntı Oluşabilir

18 Aralık 2014 tarihinde İşyeri Hekimi Ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte...

A+A-

Hatırlayacağınız gibi 18 Aralık 2014 tarihinde İşyeri Hekimi Ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği MyMemur.Com olarak sitemizden sizlerle paylaşmıştık.

Yönetmelik İçin Tıklayınız

Yönetmelik ile İşyeri hekimlerinin çalışma sürelerinin belirlendiği 12. Maddede değişiklikler yapıldı. Yönetmelik’te “Tehlikeli sınıfta yer alan 1500 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 1500 çalışan için tam gün çalışacak en az bir işyeri hekimi görevlendirilir. “İbaresinde bulunan 1500 Çalışan 1000 olarak değiştirildi.

Yine Yönetmelikte bulunan “Çok tehlikeli sınıfta yer alan 1000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 1000 çalışan için tam gün çalışacak en az bir işyeri hekimi görevlendirilir.” İbaresinde yer alan 1000 Çalışan ise 750 olarak değiştirildi.

İşyeri hekimlerinin çalışma saatleri de;

Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 4 dakika iken 5 dakikaya, Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 6 dakika iken 10 dakikaya, Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 8 dakika iken 15 Dakikaya çıkmış oldu.

Yine 12. Madde de;

“(6) Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve yöneticilik görevi bulunmayan tabipler ile aile hekimleri hariç diğer işyerlerinde çalışan işyeri hekimleri tam gün çalıştığı işyeri dışında fazla çalışma yapamaz.” Şeklinde bir cümle yer almaktadır. İşte tamda bu durum doktor ihtiyacını arttırmasından dolayı mağduriyetlere sebep olabilir.

Bu arada işyeri hekimlerinin çalışma süreleri ile tam gün çalıştırılmasına dair hükümler, 1 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girecek. Bu tarihe kadar eski hükümler geçerli.

MyMemur.Com

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler