1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Zorunlu Hizmet Affı Getirilmelidir

Zorunlu Hizmet Affı Getirilmelidir

MEB Zorunlu Hizmet Yılını Daraltmalı ve En Son 2010’da Yapılan Affı Her 5 Yılda Bir Gerçekleştirmeli Personelini Mağdur Etmemelidir

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)en son 2010 da yaptığı zorunlu hizmet muafiyetinin de olduğu yönetmeliği değiştirmeli ve her 5 yılda bir zorunlu hizmet affını devreye sokmalıdır.

Hizmet puanlarına göre görev yerlerinde çalışan öğretmenlerin görev süreleri çeşitlilikler göstermekte olup bu farklılıklar tam anlamıyla gerçeği yansıtmamaktadır. Örneğin özellikle Büyükşehir Belediyeler yasası ile çok uzak mesafedeki köyler mahalle olarak gözükmekte ve hizmet puanları merkezmiş gibi ele alınmaktadır. Oysa merkeze bağlı olan bir köy ise çok daha fazla puan ile hizmet süresi de ona göre kısa olmakta buna benzer bir çok örnekte olduğu gibi eşitsizlik yaşanmaktadır.

Öğretmenlerin zorunlu hizmet muafiyetlerinin çözüme kavuşması için Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlere karşı değil de öğretmenlerin lehine kararlar alması beklenirken MEB öğretmenleri bu konu ile ilgili olarak göz ardı etmekte ve herhangi bir çalışma henüz yapmamakta olduğu görünüyor.

En son 6 Mayıs 2010’da yapılan af ile tüm öğretmenlere zorunlu hizmet affı getirilmiş ve yeni göreve başlayanlar da bu haktan yararlanmıştı. Yıllardır bu yerlerde görev yapan öğretmenlerin tepkisini alan bu afların ya daha kısa aralıklarla yapılmalı ya da tamamen zorunlu hizmet görevi kaldırılması tüm öğretmenlerce beklenmektedir. 2010’da zorunlu hizmetini zaten tamamlamış olan öğretmenlerin faydalanamadığı bu aftan dolayı tazminat verilmesi gerekmektedir. Bu konuyla ilgili en büyük görev sendikalara düşmekte olup sendikalı öğretmenlerin bu konuyu gündeme getirmesi şarttır.

Eğitimde yapılan değişikliklerden bir türlü faydalanamayan aksine zarar gören öğretmenlerimizin bu haklı çağrılarını MEB artık duymalı ve Zorunlu hizmet bölgesi seçiminde, yıllara göre dağılımında veya köklü bir değişiklikle sistemi sona erdirmede gereken özveriyi göstermesi beklenmektedir.

Adı üstünde ZORUNLU kelimesi dahi öğretmenlerimizde ve tüm vatandaşlarımızın gözünde hoş bir tabir olmamakta ve bu zorunlu olarak adlandırılan bölgeler için de sakıncalı görünmektedir.

Birçok farklı çözüm üretilebilir;

Öncelikle 5 yılda bir af getirilmeli ve şuanda görev yapan herkesin Zorunlu Hizmeti tamamlanmalıdır.

Zorunlu hizmet adı yerine o bölgede çalışmak isteyecek öğretmenlere Gönüllülük adı ile 2 kat hizmet puanı verilerek, maaşlarda artış sağlanarak ve bir çeşit teşviklerin olduğu yepyeni bir sistemin gelmesinin kimseye zararı olmayacak bilakis öğretmenlerin çalışmak istemediği bu bölgelere öğretmen bulmakta zorluk yaşanmayacaktır.

Gönüllü olarak hizmet yapacak öğretmenler için çalışma şartları yeniden gözden geçirilerek düzenlenmelidir. Tüm bu hizmetler öğretmenlerin rahat etmesinin yanı sıra rahat çalışma ortamı sayesinde Eğitim-Öğretime etkisi son derece yüksek olacaktır.

İL, İLÇE SINIFLARI VE PUAN ÇİZELGESİ

HİZMET BÖLGELERİ ÇİZELGESİ

ÖĞRETMENLERİNİN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ

 

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
6 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler