1 Milyon 200 Bin İlkokul Öğrencisi Sportif Yetenek Taramasından Geçecek

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile hayata geçirilen, Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme...

42805
Daha Fazla Göster

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile hayata geçirilen, Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi kapsamında 81 ilde 1 milyon 200 bin öğrenci taramadan geçecek.

Tokat Anadolu Lisesi Spor Salonu’nda Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde il ve ilçelerde toplamda 7 bin 200 ilkokul 3. sınıf öğrencisinin sportif yetenek taramasına başlandı. Öğrencilerin her biri oluşturulan özel tarama merkezlerinde 20 metre sürat koşuşu, el kavrama kuvveti, çeviklik testi, geriye sağlık topu atma, dikey sıçrama, esneklik, oturma yüksekliği- kulaç uzunluğu, vücut ağırlığı ve boy uzunluğu antropometrik ölçüm ile performans testlerinden geçti. Bilgisayar sistemine kaydedilen öğrencilerin yakalarına asılan QR kodu tablet bilgisayarla okutularak sportif başarıları bakanlık sistemine aktarıldı. Gerçekleştirilecek olan bu proje ile Türk sporunun uluslararası standartlara uygun şekilde geniş kitlelere yaygınlaştırılması, spora başlama yaşında bulunan yetenekli çocukların tespit ederek spor branşlarına yönlendirmek ve üst düzey sporcu olarak yetiştirilmelerinin sağlanması hedefleniyor.

Yurt genelinde 1 milyon 200 bin öğrenci taranacak

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlülüğü Şube Müdürü Ömer Besler, Türkiye’nin geleceği sporcuları tespit etmek için yapılan çalışmalarda yurt genelinde 1 milyon 200 bin, Tokat’ta ise 7 bin 200 ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin sportif yetenek taramasından geçeceğini söyledi. Besler, sportif yetenek taramasından geçen öğrencilerin sonuçlarının bakanlık sistemine otomatik olarak düştüğünü ifade ederek, “Yapılacak olan bu taramadan sonra çocuklarımızı hangi branşa yatkın olduklarını bizlere genel müdürlüğümüz iletecek. Bizler de o öğrencileri yatkın oldukları branşlara yönlendireceğiz” diye konuştu.

1 Milyon 200 Bin İlkokul Öğrencisi Sportif Yetenek Taramasından Geçecek

İhlas Haber Ajansı İHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
1 Milyon 200 Bin İlkokul Öğrencisi Sportif Yetenek Taramasından Geçecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!