1 Yıl Süreli Alınan Engelli Raporu Memuru Emekli Eder Mi?

1 Yıl Süreli Alınan Engelli Rapor Memuru Emekli Eder Mi? Detaylar MyMemur.com.tr'de

60640
Abone Ol
Daha Fazla
1 Yıl Süreli Alınan Engelli Raporu Memuru Emekli Eder Mi?
1 Yıl Süreli Alınan Engelli Raporu Memuru Emekli Eder Mi?

Sorunun cevabı son derece değişken. Kişinin işe giriş tarihi ve çalışma süresi gibi detaylar, cevabı etkileyebiliyor. Öncelikle 1 yıl süreli alınan engelli raporunun memuru emekli edip edemeyeceğini netleştirmek için 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu çerçevesinde durum tespiti yapılması gerekir.

2008 yılında 5510 sayılı kanun ile göreve engellilik mevzuatından dolayı girmeyenler için kolaylık sunulmuştur. Buna göre memurluğa başlamadan önce ilgili mevzuata göre alınmış olan ve en az yüzde 40 oranında engelli olduğunu gösterir sağlık raporu bulunanlar ile en az yüzde 40 oranında doğuştan engellerinin bulunduğunu belgeleyebilenler aylık talep tarihinde memur olarak görev yapmakta olanlara maaş bağlanabilmektedir. Bunun için en az 5400 gün uzun vadeli sigorta kolları birimi bildirilmiş veya emekli keseneği ödenmiş olması kaydı vardır. Bunu sağlayanlar yaşlılık aylığı alabilirler.

Engelli Raporu Memuru Emekli Eder Mi?

Engelli Raporu Memuru Emekli Eder Mi?
Engelli Raporu Memuru Emekli Eder Mi?

Eğer bu durumlar söz konusu değilse ve çalışmaya başlandıktan sonra çalışma gücündeki kayıp oranı yüzde 50 ila yüzde 59 arasında olduğu SGK Sağlık Kurulunca tespit edildiği taktirde en az 5760 gün hizmetinin bulunması yaşlılık aylığı bağlanmasına yeterlidir.

Yine yukardaki durumlar söz konusu değilse ve çalışmaya başlandıktan sonra çalışma gücündeki kayıp oranı yüzde 40 ila yüzde 49 arasında olduğu SGK Sağlık kurulunca tespit edildiği taktirde en az 6480 gün hizmetin bulunması yaşlılık aylığı bağlanmasına yeterlidir.

Bütün bu hususlar itibariyle öncelikle çalışma gücündeki kayıp oranının tespit edilmesi gerekir. Bunun için mutlaka tam teşekküllü bir hastaneden, yani bir devlet hastanesindeki sağlık kurulundan rapor alınması gerekir. Bu rapor, Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu tarafından incelenecek, ardından da çalışma gücündeki kayıp oranının tespiti yapılacaktır. Daha sonra da kayıp oranı yüzde 50 ila yüzde 59 arasında olduğu tespit edilir ise engellilikten dolayı yaşlılık maaşı bağlanabilecektir.

Dolayısıyla engelli raporunun 1 yıl süreli olmasının emeklilik işlemlerine herhangi bir etkisi olmayacak, buna istinaden emeklilik uygulanırsa da yeniden memur olma gibi ihtimaller ortadan kalkacaktır.

2008 Yılı Öncesi Sigortalı Çalışmanın Emekliliğe Etkisi Nasıl Olur?

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!