1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. 10 Bin Ek Öğretmen Ataması Neden Gündemden Uzaklaştırılıyor
10 Bin Ek Öğretmen Ataması Neden Gündemden Uzaklaştırılıyor

10 Bin Ek Öğretmen Ataması Neden Gündemden Uzaklaştırılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı MEB 2017'de sadece 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yaptı. Gelecek ilk atama 2018'de ve yine 20 bin olacak. 2017 için 10 bin ek atama neden gündeme getirilmiyor, tam tersi unutturulmaya çalışılıyor?

A+A-

Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı 2016 Ekim ayında Öğretmenlik atamasında uygulanan Mülakat sistemi ile on binlerce Öğretmen adayının mağdur olmasına neden oldu. Sadece öğretmen atamaları değil maalesef Danıştay’ın son kararına rağmen kurumlar halen mülakatları yönetmeliklerden çıkarmıyor!

 

Objektiflikten uzak ilk mülakat mağdurları atama bekliyor!

 

MEB’in mülakat sistemi ilk defa uygulanmış olması ve komisyonların objektif değerlendirme yapmaması KPSS puanı düşük olan adayın puanlarının çok fazla yükseltmesi ve KPSS puanı yüksek olan adayın puanlarının düşünülmesini mağduriyetlerin ortaya çıkmasına neden olmuştu.

 

Kimi adaylar Mağduriyetlerin giderilmesi için yetkililere ulaşmaya çalışırken kimi KPSS puanı düşük adaylar maalesef referans arayışına girdi. 2016 Ekim mülakatında ortaya çıkan mağduriyetlerden sonra Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz objektif değerlendirme olması için adayların KPSS puanına +5-5 şeklinde puanlama yapılacağını ve mağduriyetlerin yaşanmaması konusunda her ne kadar açıklama yapıldı denilse de veya söylenti dolaşsa da uygulanmadı.

 

Mülakatlarda +5, -5 diye bir sistem uygulanmadı, resmi bir talimat veya yönetmelik hükmü de yok!

 

İsmet Yılmaz'ın +5-5 şeklinde bir talimatın da komisyon üyeleri objektif değerlendirmeye tabi olmamasında ve böyle bir sistematiğin resmi olarak oluşmamasından dolayı 2017 Mayıs mülakatı sonuçları açıklanmasıyla binlerce adaya +40 kadar puanlar verildiği ortaya çıktı. Çünkü ne yönetmelikte ne de resmiyette böyle bir talimat bulunmamakta!

 

10 bin ek atama sözü unutturuluyor!

 

Mülakat Mağduru olan adaylar Ağustos ayından sonra verilecek olan 10 bin ek atama sözünün 6 ay geçerli olan 2017 Mayıs mülakat puanına verilmesini ve duyuru yapılmasını istiyorlar. Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dile getirilen 10 bin atam sonrası tüm yetkililer, sendika başkanları da 10 bin ek atama olacağı müjdesini vermişlerdi. Fakat maalesef 10 bin atama için gündem sıcak tutulmuyor.

 

Top Maliye Bakanlığında mı?

 

Milli Eğitim Bakanlığı 14 Eylül 2017 itibarıyla yapılan açıklamalarda 10 bin ek atama talebi ile ilgili olarak Maliye Bakanlığına talepte bulunulduğunu belirtmişti. Peki böyle bir talep yazısı varsa neden MEB adaylarla paylaşıp en azından Maliye Bakanlığından gelecek cevaba kadar öğretmen adaylarının içini rahatlatmıyor. Topu Maliye Bakanlığına atarak 10 bin atamanın yapılmaması için sessiz kalmak doğru değil!

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
7 Yorum