1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. 10 Bin Polis Memuru Alımı Başvuru Şartları Nelerdir? Lisans-Önlisans
10 Bin Polis Memuru Alımı Başvuru Şartları Nelerdir? Lisans-Önlisans

10 Bin Polis Memuru Alımı Başvuru Şartları Nelerdir? Lisans-Önlisans

26. Dönem POMEM 10 bin polis memuru alımı için başvuru tarihi açıklandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu polis alımı tarihlerini açıklamasının ardından My Memur olarak başvuru şartlarını hazırladık.

A+A-

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü EGM Polis Akademisi Başkanlığı PA tarafından 2019 yılı içerisinde 10 bin polis memuru alımı kapsamında 26. Dönem POMEM başvuruları alınacak. Bakan Süleyman Soylu daha önce Eylül-Ekim gibi ilana çıkılacağını belirttiğimiz 10 bin polis alımının Kasım – Aralık ayı içerisinde yayımlanacağını müjdeledi.

POMEM 10 bin polis memuru alımı başvuru tarihinin açıklanmasının ardından adaylar polis alımlarındaki şartları araştırmaya başladı. Peki Polis alımlarında yer alan KPSS şartı, Yaş şartı, Sağlık şartı, Askerlik şartı gibi hususlar ve diğer şartlar nelerdir? İşte 26. Dönem polis alımı tüm şartları:

POLİS ALIMI MEZUNİYET ŞARTI

Önlisans, lisans mezunları ve bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından kabul edilen Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilir. 10 bin polis alımında 8 bin kadro lisans mezunları, 2 bin kadro ise önlisans mezunları için olacak.

POLİS ALIMLARI KPSS ŞARTI

Lisans mezunları için 2017 veya 2018 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden 60 taban puan veya üzerinde puan almış olmak gerekiyor.

Önlisans mezunları için 2018 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden 70 taban puan veya üzerinde puan almış olmak gerekiyor.

ÖNLİSANS KPSS PUANI DÜŞECEK

Daha önceki yapılan açıklamalarda önlisans için KPSS puanının düşeceği belirtilmişti. Yeni kılavuzda şartlarda bu hususa dikkat edilecektir.

POLİS ALIMI KPSS 48 ve 56 PUAN ŞARTI

Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için POMEM Giriş yönetmeliğinin 8’inci maddesinin (c) bendinde belirlenen puanın en az % 80’ini almış olmak gerekiyor. Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocukları için 2017 veya 2018 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az (48,00), 2018 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (56,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak gerekiyor.

POLİS ALIMI YAŞ ŞARTI

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak (31 Aralık 1990 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak) gerekiyor.

POLİS ALIMI ASKERLİK ŞARTI

Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak gerekiyor.

POLİS ALIMLARI SAĞLIK ŞARTI

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak gerekiyor.

Söz konusu yönetmeliğin ilgili maddelerinde POMEM’lere alınacak öğrencilerin boy ve kilo şartları aşağıda belirtilmiş, diğer hususlar için Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğini inceleyiniz.

POLİS ALIMLARI BOY ve KİLO ŞARTLARI

Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır. Polis Okullarına alınacak erkek ve bayan öğrencilerin 18.00-27.00 aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.

POLİS ALIMI TÜM GENEL BAŞVURU ŞARTLARI

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekiyor.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak gerekiyor.

Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak gerekiyor.

Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak gerekiyor.

Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak gerekiyor.

Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak gerekiyor.

26 Eylül 2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin; Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak gerekiyor.

Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak gerekiyor.

Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak gerekiyor.

Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak gerekiyor. Sınav başvuru dilekçesinin ilgili bölümüne aday kendi el yazısı ile durumunu belirtecektir.

56751.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
2 Yorum
İlgili Haberler