1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. 10 Bin SYDV Personelinin İş Güvencesi Sorununun Çözümü Meclis Gündeminde
10 Bin SYDV Personelinin İş Güvencesi Sorununun Çözümü Meclis Gündeminde

10 Bin SYDV Personelinin İş Güvencesi Sorununun Çözümü Meclis Gündeminde

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı SYDV bünyesinde çalışan ve sayıları 10 bini aşan personeller iş güvencesi istiyor. BU kapsamda TBMM’ye sunulan kanun teklifi ile bu sorunun çözülmesi amaçlanıyor. İşte detaylarıyla SYDV’ye kadro talebi!

A+A-

MHP Grup Başkanvekili ERHAN USTA Bey'in 10 bin SYDV personelinin iş güvencesi sorunu ile ilgili verdiği kanun teklifinin detaylarını My Memur olarak gündemde tutmaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz haftalarda da bu konuda destek olmuş ve kadro taleplerini gündeme taşımıştık. Haberimizden sonra konu şimdi Meclis gündeminde.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi verildi. Teklifte yer alan ve SYDV personelini yakından ilgilendiren detaylar şu şekildedir.

Ülkemizin değişik il ve ilçelerinde bulunan bin adet Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında yaklaşık 10 bin personel çalışmaktadır. Yaklaşık 30 milyon vatandaşımıza 40 farklı yardım kalemi ulaştıran bu personeller, kamusal bir hizmet yürütmektedir.

Haklar eşit değil! Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında çalışanlar; yıllık maaş artışı, kıdem artışı, eğitim bilgilerinin güncellenmesi (lisans, yüksek lisans, doktora vb.) konularında devletin verdiği haklardan, ilçelerdeki mütevelli heyetlerinin farklı uygulamaları sebebiyle eşit bir şekilde yararlanamamaktadır.

Tayin hakları yok! Çalışanların tayin talepleri karşılanamamakta ve aile birliktelikleri sağlanamamaktadır. Vakıftan vakıfa geçişin sağlanabildiği durumlarda ise çalışanlar, bir takım tazminat ve haklardan feragat etmek durumunda kalmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı çalışanları, KPSS puanı ile mülakata girmeye hak kazanarak güven ve liyakat esaslarına göre devlet memuru olabilme şartlarına sahip olmaları halinde işe alınmaktadır.

Devlet memuru olma şartlarına sahip eğitimli çalışanlar, gelecek kaygısı duymaları nedeniyle vakıflardaki işlerini sevmelerine ve bu işlerde tecrübe kazanmalarına rağmen KPSS puanları ile başka kurumlara başvurmaya devam etmektedir.

Nitelikli personel her yıl KPSS atamalarında vakıflardan ayrılarak başka kurumlara geçmekte, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları nitelikli ve tecrübeli personellerini kaybetmektedir.

Bu sıkıntılar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının yasal ve hiyerarşik olarak net bir şekilde Aile Bakanlığı’na bağlı olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu kanun teklifi ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı çalışanlarının sorunlarının giderilmesi amaçlanmıştır. Kanun teklifinin tam metni için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
14 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler