100 Milyon Yıldır Uyuyan Mikroplar Uyandı!

Bütün dünyada etkilerini göstermeye devam eden koronavirüs salgını vaka sayılarında artış devam ederken, bilim insanları da 100 milyon yıldır uyumakta olan mikropları canlandırdıklarını duyurdu.

65758
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dinozor çağlarından bu yana uykuda olan organizmalar, Güney Pasifik’te denizin en dibinde oksijen dolu bir tortu katmanında uyku halinde yaşamını sürdürüyordu. BBC Türkçe kaynaklı habere göre, denizin dibinde uyku halinde olan mikroorganizmaları Japonya Deniz-Yeryüzü Bilim ve Teknoloji Ajansı liderliğindeki bir ekip yönetti. Araştırmanın aynı zamanda yeryüzünde kısıtlı oksijen ve az besin ile yaşamını sürdürebilen ilkel türlere de ışık tuttuğu açıklandı.

Deniz Yatağındaki Mikroplar İncelendi

Lider ekip önderliğinde çalışan bilim insanları, 100 milyon yıldan bu yana varlığını deniz yatağında devam ettiren tortu katmanlarını detaylı bir şekilde inceledi. Uzmanlar uzun yıllardan bu yana uyku halinde olan tüm mikropları uyandırmak adına örneklerini kuluçka altına aldı, incelemeleri yaptı ve kendilerini canlandırdı.

Tüm mikropları canlandırmalarının ardından şaşkınlık içerisinde kalan Japon bilim insanları, beklenmeyen bir iş başarmış oldu.

Hata Yaptıklarını Sandılar

Japon bilim insanları ilk aşamada tüm organizmaları aynı anda canlandırmalarının ardından açıklamalar yaptılar. Yuki Morono, mikropları ilk olarak tespit ettiklerinde bir hata veya deney sonucunda ortaya çıkan organizmalar olduklarını sandıklarını belirtti. Ardından da deniz yatağında yer alan en eski tortu katmanından çıktıklarını söyleyerek, üzerinde çalışmalar yaptıklarını ve mikropların belirli bir ömürlerinin olmadığını vurguladı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!


Deprecated: Directive 'allow_url_include' is deprecated in Unknown on line 0