112 Çağrı Merkezini Araba Yarıştıralım Diye Arıyorlar

Amasya İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Hüseyin Kaya, 112 acil çağrı merkezi hattına araba yarıştırma teklifi gibi çok sayıda asılsız çağrı yapıldığını...

12656
Daha Fazla Göster

Amasya İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Hüseyin Kaya, 112 acil çağrı merkezi hattına araba yarıştırma teklifi gibi çok sayıda asılsız çağrı yapıldığını söyledi.

Amasya 112 acil çağrı merkezi hattına günlük ortalama yapılan bin çağrıdan sadece yüzünün gerçek vaka olduğuna dikkat çeken Dr. Hüseyin Kaya, ” “Burada yangın var. Gel araba yarıştıralım. Köyde şöyle oldu” diye gereksiz, yalan ihbarlarda bulunuyorlar. Bunları yaptıkları vakit bizim gerçekten hastaya ulaşmamıza engel olduklarının farkında değiller” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın gereksiz yere ambulans aranması ve ambulansa trafikte yol verilmesiyle ilgili uyguladığı “Yaşama Yol Ver” adlı projesi kapsamında Amasya Mehmet Varinli İlkokulu öğrencilerine yönelik bilgilendirme sunumu yaptıklarını, ayrıca ambulansa binen öğrencilere cihazların anlatıldığına değinen Kaya, boyama kitapları hediye ettikleri öğrencilere ailelerine ulaştırmaları için el broşürleri de dağıttıklarını söyledi.

Mesai arkadaşı Nermin Polat ile buluştuğu öğrencilere acil durumlarda yapmaları gerektiğini öğretip ilkokul, ortaokul ve lise grubundan öğrencilerin de asılsız çağrılarıyla karşılaşıldığını belirten 112 personeli Adeviye İlknur Çelik, “112’yi gereksiz yere meşgul ediyorlar. Hani arayıp işte “ambulansla benim arabamı yarıştıralım mı?” diyenler var. Asılsız ihbar verip. “Şurada yangın var” diye çağıranlar var. Onları engellemek için bu eğitimlere başladık” diye konuştu.

Kendilerine “Sarı Melekler” denildiğini söyleyen Çelik, yangın ve acil durumlara yönelik bilgilendirici animasyon film izlettirdikleri anaokulu öğrencilerinden ev adreslerini mutlaka bilmelerini istedi.

Mehmet Varinli İlkokulu Müdürü Selami Nabi Erdoğan da İl Ambulans Servisi Başhekimi Kaya ve personeline verdikleri eğitimden dolayı teşekkür etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
112 Çağrı Merkezini Araba Yarıştıralım Diye Arıyorlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!