115 Gıda Ürününe Ek Gümrük Vergisi

Resmi Gazete’de yayımlanan kararname ile çeşitli ithal gıda ürünlerine dair uygulanan gümrük vergilerinde değişikliğe gidilme kararı yayımlandı.

66058
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan karar ile birlikte, toplam 115 adet gıda ürününü ek gümrük vergisi ile oranlarında değişikliğe gidildi. İthalat rejimi kararına ek olarak Cumhurbaşkanı kararı ile beraber ek gümrük vergileri yeniden düzenlendi. Toplam 115 ürünün çeşitli ülke ve ülke grupları tarafından ithalat çerçevesinde temin edilecek ürünleri, böylelikle yeni vergi dilimleri üzerinden ücretlendirilecek. Karar, Resmi Gazete’de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi.

Çaydan Kakaoya Kadar Birçok Ürün Var

Yayımlanan yeni vergi kararnamesi ile beraber 115 ürün bu karardan etkilendi. Ek gümrük vergilerinden etkilenen ürünler arasında ise birçok farklı gıda ürünü yer alıyor. Helva ve lokumlar, çikolata ve kakao katkısı içeren gıda ürünleri, makarna ve mısır gevrekleri, ekmek ve pasta, kek ve bisküvi, Paraguay çayı, meyan kökü hülasaları, mayalar ve soslarla beraber birçok ekmekçilik ürünleri, etkilenen gıda ürünleri arasında kendine yer buldu.

Yüzde 20’ye Kadar Vergi

Ürün gruplarının ithalatlarında uygulanacak olan ek gümrük vergileri sabit olmayacak. Ürünler, ülke de ürün gruplarına göre çeşitli dilimlerle vergilendirilecek. Yüzde 4,3, yüzde 10, yüzde 15 ve 20 gibi değişen rakamlarla vergilendirilen ürünlerin yanı sıra, Arnavutluk, Şili, İran ve İsrail gibi ülkelerden ithal edilen bazı ürünlere de sıfır gümrük vergisi getirilebilmesi öngörülüyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!