1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. SAĞLIK PERSONEL ALIMI

  4. 12 Bin Sağlık Personeli Alımına Sözleşmeli Çalışan Personeller Hangi Durumlarda Başvuru Yapabilir
12 Bin Sağlık Personeli Alımına Sözleşmeli Çalışan Personeller Hangi Durumlarda Başvuru Yapabilir

12 Bin Sağlık Personeli Alımına Sözleşmeli Çalışan Personeller Hangi Durumlarda Başvuru Yapabilir

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS 2019/4 kapsamında ÖSYM’de sözleşmeli 12 bin sağlık personeli alımı başvuru kılavuzu yayımlandı. Peki üniversite hastanelerinde veya sözleşmeli çalışanlar hangi durumlarda başvuru yapabilecek? İşte tüm detaylar.

A+A-

ÖSYM, Sağlık Bakanlığı KPSS 2019/4 kapsamında sözleşmeli 12 bin sağlık personeli alımı başvuru kılavuzunu yayımladı. Başvurular 7 Ağustos’ta başlayacak. Hali hazırda sözleşmeli olarak çalışan üniversite hastanesi personelleri veya sözleşmeli olarak çalışanların 12 bin sağlık personeli alımına başvuru yapıp yapamayacağı hususlarını sizler için hazırladık.

KPSS 2019/4 tercih kılavuzunda tüm detaylar yazmaktadır. Mevzuat hükümlerinden de anlaşılacağı üzere başvuru yapılabilecek durumları ve yapılamayacak durumları My Memur olarak çıkardık. Öncelikle başvuru yapılamayacak durumlar ve mevzuat hükümlerini inceleyelim:

Sözleşmeli personelin, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmesinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içinde sözleşmeyi tek taraflı feshetmesi halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe kamu kurum ve kuruluşlarının sözleşmeli personel pozisyonlarında yeniden istihdam edilemez.

HANGİ DURUMDA BAŞVURU YAPILAMAZ?

Sağlık Bakanlığı bünyesinde 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesine göre sözleşmeli sağlık personeli olarak çalışmakta iken, 21.08.2018 tarihinden sonra Bakanlıkça sözleşmesi feshedilen veya sözleşmesini feshedenlerin atamaları yapılmayacaktır.

Sağlık Bakanlığı veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarında (üniversite hastaneleri dâhil) 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasına göre sözleşmeli personel olarak çalışmakta iken, 21.08.2018 tarihinden sonra kurumlarınca sözleşmesi feshedilen veya sözleşmesini feshedenlerin atamaları yapılmayacaktır.

Tercihlerin internetle ÖSYM’ye gönderilmesi gereken son tarih olan 21.08.2019 tarihi itibarıyla Sağlık Bakanlığı bünyesinde 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesine göre sözleşmeli sağlık personeli olarak çalıştığı tespit edilenlerin atamaları yapılmayacaktır.

Tercihlerin internetle ÖSYM’ye gönderilmesi gereken son tarih olan 21.08.2019 tarihi itibarıyla Sağlık Bakanlığı veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarında (üniversite hastaneleri dâhil) 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasına göre sözleşmeli personel olarak çalıştığı tespit edilenlerin atamaları yapılmayacaktır.

DEĞERLENDİRME:

Başvuru son tarihi olan 21 Ağustos 2019 tarihi itibarıyla sözleşmeli olarak çalışanlar başvuru yapamayacaktır. Ayrıca yukarıdaki iki husus kapsamında sözleşmeli fesih edilen veya istifa edenlerin 1 yıl süresi dolmadıkça tekrar başvuru yapamaz.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasında yer alan hüküm:

“…Bu şekilde istihdam edilenler, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmelerinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içerisinde Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenen istisnalar hariç sözleşmeyi tek taraflı feshetmeleri halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe kurumların sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilemezler.”

(Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların ek 1 inci maddesinin 3 ve 4 üncü fıkralarında yer alan hükümler: “…Sözleşmeli personelin, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmesinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içinde sözleşmeyi tek taraflı feshetmesi halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe kamu kurum ve kuruluşlarının sözleşmeli personel pozisyonlarında yeniden istihdam edilemez.

HANGİ DURUMDA BAŞVURU YAPILABİLİR?

Kısmi zamanlı veya proje süresi ile sınırlı çalışmakta iken sözleşmesini tek taraflı feshedenlerin,

Anılan Esasların Ek 4 üncü maddesi çerçevesinde unvan değişikliği nedeniyle sözleşmesini tek taraflı feshedenlerin,

Eş veya sağlık durumu nedeniyle kurumlarından yer değişikliği talebinde bulunmuş olmakla birlikte talepleri; geçiş yapacağı hizmet birimi bulunmaması, birim bulunmakla beraber o birimde aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon bulunmaması veya en az bir yıllık fiili çalışma şartını karşılayamaması nedenlerinden herhangi birine bağlı olarak yerine getirilemediğinden, sözleşmesini tek taraflı feshedenlerin bir yıllık süre şartına tabi tutulmadan atamaları yapılacaktır.

Kontenjan dağılımı için TIKLAYINIZ.

Başvuru Kılavuzu Genel Bilgiler için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler