1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. 14.30'daki Sınavda 15 Dakika Kuralına Takılan Aday ÖSYM Ne Yapsın
14.30'daki Sınavda 15 Dakika Kuralına Takılan Aday ÖSYM Ne Yapsın

14.30'daki Sınavda 15 Dakika Kuralına Takılan Aday ÖSYM Ne Yapsın

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Lisans Yerleştirme Sınavı LYS oturumları kapsamında 2’nci haftanın ilk gün oturumları tamamlandı. Öğleden sonraki sınava dahi geç kalan aday var! Lütfen biraz sorumluluk!

A+A-

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) 15 dakika kuralı ilk defa 2017 Yükseköğretime Geçiş Sınavında (2017 YGS) uygulanmaya başlandı. Adaylar 10.00’da başlayan sınavlara 9.45’ten sonra alınmadılar ve ÖSYM tarafından hem giriş belgelerinin alınması sürecinden hem de medya aracılığıyla tüm Türkiye böyle bir kuralın varlığından bahsetti.

İlk defa uygulandığı için adayların da mağdur olmaması adına Kamu Denetçiliği Kurumu KDK tarafından adayları şikayeti üzerine tavsiye kararı da çıktı. Fakat ÖSYM’nin bununla ilgili geri adım atacağını düşünmüyoruz.

Bugün de öğleden sonra 14.30da başlayan sınava geç kalındı!

Artık bu kadarının da pes dedirttiği ve 15 dakika kuralı haberlerinin insanlar üzerinde bir gerginlik yarattığını biliyoruz. Maalesef öğleden sonraki sınava da geç kalınıyorsa bunun adı SO – RUM – SUZ – LUK – TUR ve ÖSYM’nin bu kuralı getirmedeki haklılığını gösteriyor.

Maalesef adaylar yılda birkaç kez yapılan ve telafisi olmayan bir sınav için dahi, hatta öğleden sonra yapılan sınava da geç kalıyorsa bunun başka açıklamasını yapmaya gerek yok! Maalesef sorumluluk sahibi olunması gerekiyor.

Geç kalan aday artık diğerlerini rahatsız edemiyor!

Ayrıca 15 dakika önce bina girişlerinin kapatılmasıyla da adaylar 15 dakika içerisinde sınava girecekleri salondaki iş ve işlemlerini yerine getirerek tam 10’da sınava başlayabiliyorlar ve GEÇ KALAN bir kişi yüzünden de konsantrasyonları bozulmuyor. Milyonlarca adayın girdiği sınava birkaç yüz kişinin geç kalması bu adayların sorumsuzluğunu göstermektedir. Zamanında sınava başlayan adayı kimsenin rahatsız etmesine izin verilmemesinden dolayı ÖSYM’nin bu uygulaması sonuna kadar doğrudur!

Sınav oturum bilgileri şu şekildedir:

Matematik Sınavı (LYS-1) 11 Haziran 2017 Pazar günü yapılacak olan LYS-1, sabah saat 10.00’da yapıldı.

Fen Bilimleri Sınavı (LYS-2) 17 Haziran 2017 Cumartesi günü yapılacak olan LYS-2, sabah saat 10.00’da yapıldı.

Edebiyat-Coğrafya Sınavı (LYS-3) 18 Haziran 2017 Pazar günü yapılacak olan LYS-3, sabah saat 10.00’da yapılacak.

Sosyal Bilimler Sınavı (LYS-4) 10 Haziran 2017 Cumartesi günü yapılacak olan LYS-4, sabah saat 10.00’da yapıldı.

Yabancı Dil Sınavı (LYS-5) 17 Haziran 2017 Cumartesi günü yapılacak olan LYS-5, Öğleden sonra saat 14.30’da yapıldı.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.