1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 1500 Türk Bilim İnsanına Beyin Göçü Daveti
1500 Türk Bilim İnsanına Beyin Göçü Daveti

1500 Türk Bilim İnsanına Beyin Göçü Daveti

Dünyanın çeşitli ülkelerinde çalışan ve alanında uzman Türk bilim insanları yurda dönüyor

A+A-

Dünyanın çeşitli ülkelerinde çalışan ve alanında uzman Türk bilim insanları yurda dönüyor. 2007’den 2014 yılına kadar toplam 545 araştırmacı yurda döndü. TÜBİTAK’ın başlattığı program kapsamında bir çok kişi ile de temas kuruldu. ABD ve Avrupada 12 farklı yerde “Hedef Türkiye” çalıştayı düzenlendi. İki kıtada yaklaşık 1500 Türk bilim insanına ulaşıldı ve çalışmalar devam ediyor. Ayrıca TÜBİTAK'tan edinilen bilgilere göre bilim insanları dünyanın önde gelen bilişim şirketleri ve üniversitelerini bırakarak Türkiye'nin davetini kabul ediyorlar. Dönüş başvurusunda bulunan araştırmacılar, genelde ODTÜ ve Bilkent Üniversitesini tercih ediyorlar.

Alınan bilgiye göre TÜBİTAK tersine beyin göçü için birtakım çalışmalar yürütüyor. 2010 yılında uygulanmaya başlayan program dahilinde araştırmacıların istihdam edilmesi durumunda burslarının kesilmesi kuralı değiştirilerek kısmi bursiyerlik uygulaması kaldırıldı ve istihdam edilmeleri durumunda burslarının tam olarak ödenmesin karar verildi. Ayrıca doktora yapan araştırmacıların yanında lisans ve yüksek lisans mezunlarının da programdan yararlanması sağlanarak araştırmalarına 25 bin TL'ye kadar araştırma desteği verildi. Geçen yıl program kapsamında hak kazandırma sistemi getirildi.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.