16 İl İçin Perşembe Kuvvetli Kar Yağışı Uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden Yurdun Özellikle Doğu Kesiminde 16 İlde Yoğun Kar Yağışı Uyarısı Yapıldı

12907
Daha Fazla Göster

14 Ocak Çarşamba gecesi doğu bölgelerine başlayacak yağışlar; yarın (Perşembe) Doğu Karadeniz’in iç kesimleri (Gümüşhane, Bayburt, Artvin ile Giresun, Trabzon ve Rize’nin iç ve yüksek kesimlerinde) ile Sivas’ın doğusu, Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Tunceli, Bingöl, Bitlis ve Muş’ta kuvvetli ve yoğun kar şeklinde olacağı tahmin edildiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don, kuvvetli rüzgarla birlikte tipi şeklinde kar yağışı vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Meteorolojik Uyarılar;

Buzlanma ve Don Olayından Korunma

Ağır kış şartları, şiddetli kar yağışı, kuvvetli ve hamleli rüzgarlarla birlikte dondurucu hava şartları oluştuğunda Buzlanma ve Don olayları meydana gelir ve Meteoroloji bu durumu uyarı olarak yayımlar. Ayrıca hava sıcaklığının 0 °C nin altına düşmesi sonucu donan yağmur, donan çisenti veya sulu sepken tipi meteorolojik olaylar yollar, caddeler, ağaçlar, binalar ve kablolar (elektrik, telekomünikasyon) üzerinde buz tabakası oluşturmaktadır.

Yerel yöneticiler ve ilgili kurumlar meteorolojik uyarıyı dikkate almalıdır. Soğuk havanın rüzgarla birlikte insanlar, hayvanlar ve bitkiler üzerinde üşütücü ve dondurucu etkisi vardır. Dikkatli olunmalıdır.

Bitkilerin mevsime bağlı olarak kritik düşük sıcaklık eşikleri vardır. Bu sıcaklıklar dikkate alınmalıdır. Don ve Buzlanma Başlangıcı: Hava sıcaklığı 0°C nin altına düştüğünde Kuvvetli Don ve Buzlanma: Hava sıcaklığı <= – 5 °C – <- 10°C Çok Kuvvetli Don ve Buzlanma: Hava sıcaklığı <= – 10°C Kuvvetli Buzlanma ve Don Kar ve buzlanma olan bölgelerde yaşam şartları zorlaşır, ekonomik aktiviteler olumsuz etkilenir.

Araç kullanmak ve yürümek oldukça zordur . Kaza riski artar. Elektrik ve telefon hatlarında zararlar oluşabilir Yollarda ulaşım imkansız hale gelebilir. Hava ve tren seferlerine aksamalar görülebilir. nDon olayı süresine bağlı olarak su şebekeleri ve nehirler donabilir.

Tavsiyeler

Dışarı Çıkarken Hava tahmin raporunu öğrenmeyi ihmal etmeyiniz, hava tahmin bültenlerini ve haberleri sürekli izleyin .Vücudu sıcak tutacak giysiler tercih ediniz. Açık alanlarda uzun süreli kalmamaya özen gösteriniz. Kayarak düşme tehlikesine karşı dikkatli olunuz. Sarkan elektrik tellerinden uzak durunuz ve dokunmayınız. Sıcaklığın -10 derece ve altında olduğu durumlarda mecbur değilseniz dışarı çıkmayın, seyahat etmeyin.

Araç kullanırken

Aracınızda gerekli ekipmanların bulunduğundan emin olunuz. (Kar lastikleri kullanınız, zincir,çekme halatı vs. bulundurunuz)Aracınızda gerekli ekipmanların bulunduğundan emin olunuz. (Kar lastikleri kullanınız, zincir,çekme halatı vs. bulundurunuz) Seyahatiniz için planlarınızı gözden geçiriniz, alternatif plan yapabilirsiniz. Seyahatte iseniz yolların ve trafiğin durumu hakkında bilgi almak için Bölge Trafik ile irtibata geçmelisiniz.

Aile ve akrabalarınıza yerinizi ve nereye gittiğinizi haber veriniz. Trafikteyseniz özelliklede büyük araç kullanıyorsanız güvenli bir yerde beklemelisiniz. Trafik sınırlamalarına mutlaka uyunuz.

Dikkat! Siyah Buz

Donan yağmur, donan çisenti veya sulu sepken gibi meteorolojik olaylar ve kar fırtınasından sonra temizlenen yollar ıslakmış gibi görünür, gerçekteyse, yol “siyah buz” olarak adlandırılan ince bir buz tabakasıyla kaplanır. Siyah buz, her zaman görülemeyen şeffaf ama çok kaygan bir buz tabakasıdır.

Aman yollar temizlendi diye gaza basmayın! Özellikle köprü ve rampalar siyah buz tuzağıdır. Güvenliğiniz için çevrenizde alabileceğiniz tedbirler Evinizin önündeki kaldırımlarınızı buzlanmaması için tuzlayabilirsiniz. Kanalizasyonun kapalı olup olmadığını kontrol ediniz. Çatılardan sarkan buz sarkıtlara dikkat ediniz. Sarkan elektrik tellerinden uzak durun. Borularınızı donmalara karşı koruyunuz.

Elektrik kesintilerine karşı yedek ışıklama sisteminiz var mı kontrol ediniz. Su kesintilerine karşı gerekli içme suyu stokunuz var mı, kontrol ediniz. Eğer ilaca veya makineye bağlı bir tedavi süreciniz varsa ilaçların tedarikini ve kullandığınız cihazların çalışıp çalışmadığının kontrolünü yapınız, ya da yetkililere durumunuzu bildirerek tedbir alınız.

Aşırı Soğuk ve Don Olayı

Aşırı soğuk havada genel donma ve kısmi donmalar olabileceği mutlaka düşünülmelidir. Soğuk havanın rüzgarla birlikte Soğuk Isırması adı verilen, insanların kulak, burun ucu, el ya da ayak parmaklarında donmalara sebep olabileceği unutulmamalıdır.

Dışarıda kalma zorunluluğu olan insanlar için donma ve kısmi donma riski vardır. Özellikle İlkbahar ve Sonbahar mevsimlerinde zirai faaliyetler ve bitkiler için zararlı sonuçlar verir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
16 İl İçin Perşembe Kuvvetli Kar Yağışı Uyarısı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!