1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. 19. Milli Eğitim Şurası 3. Gün Bitiminde Hangi Konular Görüşüldü?
19. Milli Eğitim Şurası 3. Gün Bitiminde Hangi Konular Görüşüldü?

19. Milli Eğitim Şurası 3. Gün Bitiminde Hangi Konular Görüşüldü?

Haftalık toplam ders sayısı düşecekmi, Hangi ders zorunlu olarak okutulabilir, Öğretmenler ücretler, rotasyon...

A+A-

2 Aralık 2014 tarihinde Antalya’da başlayan MEB 19. Milli Eğitim Şurası 3. Gün çalışmaları tamamlandı.

Milli Eğitim Şurası en üst danışma kurulu niteliği taşıyan 19. Milli Eğitim Şurası’nda , "Öğretim Programları ve Haftalık Ders Çizelgeleri", "Öğretmen Niteliğinin Arttırılması", "Eğitim Yöneticilerinin Niteliğinin Arttırılması" ve "Okul Güvenliği" gibi konuların görüşüldüğü komisyonlarda dün itibariyle 3. Gün çalışmaları tamamlandı.

HAFTALIK TOPLAM DERS SAYISI AZALACAK

Komisyonda öğrencilerin haftalık ders sayısının azaltılması kapsamında dil ve anlatım dersi ile Türk edebiyatı dersleri, sağlık bilgisi dersi ile trafik ve ilk yardım derslerinin sadeleştirilerek ilgili derslerde dağıtılması, yani kısacası tüm Ortaöğretim kurumlarından haftalık toplam ders saatlerinin azaltılması önerileri benimsenmiş oldu.

OSMANLI TÜRKÇESİ OKUTULACAK

Osmanlı Türkçesi dersinin de tüm liselerde okutulması ile ilgili öneri yine komisyonda oy birliği ile kabul edildi. Komisyonda bulunan bazı katılımcılar Osmanlı Türkçesini bilmediğimizden dolayı dedelerimizin mezar taşını okuyamayan tek millet olduğumuz ifade edildi.

OKULLARA BÜTÇE KABUL EDİLDİ

Genel bütçeden pay ayrılarak okul veya kurum bütçesi oluşturulması, okul veya kurum yönetimince bunun etkili kullanımını sağlayacak, bütün gelir ve harcamaların yasal güvence altına alınması; lisansüstü programlarda okul kademelerine özgü programlar açılması (Özel eğitimin yönetimi, mesleki teknik eğitimin yönetimi, ilköğretim yönetimi, ortaöğretim yönetimi, yükseköğretimin yönetimi gibi). Tezsiz yüksek lisans programında olduğu gibi uygulamacılara yönelik olarak eğitim doktorası programı açılması önerileri benimsendi. Ayrıca, lisansüstü eğitim yapan yöneticilerin bu eğitimlerinin karşılığı, lisansüstü eğitim tazminatı olarak iyileştirme sağlanması, yönetici atamalarının eğitim öğretime başlamadan bitirilmesi önerilerinde görüş birliğine varıldı.

ÖĞRETMENLERE ÖDENEN ÜCRETLER

Komisyonda Öğretmenlerinin niteliğinin arttırılması komisyonunda ise; Öğretmenlerin emekli olduktan sonra maaşlarında yaşanan düşüş gündemdeydi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde öğretmenlerin görev alması durumunda ek ödeme alması tartışıldı. Öğretmen rotasyonlarında isteğe bağlılık ve özendirilerek rotasyon görüşü ön plandaydı.

MEB 19. Milli Eğitim Şurası Komisyon Kararlarından Bazıları

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.