1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 1999 Öncesinde Sigortalı Olanlar İçin Emeklilikte Yaş Şartı Kalkacak mı
1999 Öncesinde Sigortalı Olanlar İçin Emeklilikte Yaş Şartı Kalkacak mı

1999 Öncesinde Sigortalı Olanlar İçin Emeklilikte Yaş Şartı Kalkacak mı

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi ve gerekçeleri ayrıntılarıyla My Memur haberde. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar için emek

A+A-

8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olup emeklilik için gerekli sigortalılık ve hizmet süresi ile prim ödeme gün sayısı koşullarını sağlayan ancak yaş koşulunu sağlayamayanlara başvurmaları halinde yaşlılık aylığı bağlanması amaçlanmaktadır. Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT için önemli bu kanun teklifinin ayrıntılarını My Memur olarak sizler için hazırladık.

Kanun teklifini MHP’nin vermesi ve Ak Parti ile İttifak çalışmalarını sürdürmesi destek açısından önemli olacağından TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmeler önemli olacak. MHP’nin verdiği Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifine dair detaylar ve gerekçeleri şu şekildedir.

1999 Öncesinde yaş şartı yoktu! Sigortalılar 8 Eylül 1999 tarihinden önce yaş şartı aranmaksızın, prim günü ve sigortalılık süresiyle emekli olmaktaydı. Dolayısıyla 20 yıl sigortalı olan kadınlar ve 25 yıl sigortalı olan erkekler 5000 gün prim ödeme koşuluyla emekli olmaktaydı.

4447 Sayılı Kanun ile emeklilik yaşı kademeli olarak yükseltilirken Anayasa Mahkemesi 4447 Sayılı Kanunun bu maddesini iptal etmiştir. Ancak 4759 Sayılı Kanun ile emeklilikte kademeli geçiş yeniden düzenlenmiştir.

4759 Sayılı Kanun ile 8 Eylül 1999 gününden önce işe giren kadınlarda 40 ile 58, erkeklerde ise 44 ile 60 yaş arasında değişen yaş bekleme süresi getirilmiştir. Bu kanun hükmü gereği sigortalılar, prim ödeme gün sayısını doldurmuş olsalar bile emekli aylığından yararlanabilmek için öngörülen yaş koşulunu sağlayana kadar beklemek zorunda kalmıştır. Bu düzenleme sonucu 1999 yılından önce işe başlayan sigortalıların emeklilik yaşı 3 ile 11 yıl arasında uzatılmıştır.

Özellikle özel sektörde çalışanlar çeşitli nedenlerle işten çıkartılmış veya ayrılmak zorunda kalmıştır. Emekli olmak için yaşı bekleyen ama bu süre zarfında işsiz kalan vatandaşlarımız işe girmek istediklerinde işveren tarafından yaşlısın denilmekte, emekli olmak istediklerinden hükümet tarafından gençsin denilmektedir. Dolayısıyla iş bulmak için zorlanan bu vatandaşlarımız emekli olamamaktadır.

Kanun teklifi 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olup prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresini dolduran ancak yaş şartını yerine getiremeyen sigortalılara emeklilik hakkı tanınmaktadır.

Sigortalılar 8 Eylül 1999 tarihinden önce prim günü ve sigortalılık süresini doldurma şartıyla emekli olmaktaydı. 8 Eylül 1999 tarihli 4447 Sayılı Kanun ile emeklilik için prim gününün yanında yaş şartı getirilmiştir. Düzenleme ile 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar için emeklilikte yaş şartı kaldırılmaktadır.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi.

MADDE 1- 31 Mayıs 2006 tarihli 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 28 inci maddesinin dokuzuncu fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar yukarıdaki fıkraların hükümleri dışındadır. Bu tarihten önce sigortalı olanların; Kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması ve en az 5000 gün veya, Kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması, 15 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 3600 gün yahut, Kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmamış olmakla beraber, kadın ise 20 erkek ise 25 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 5000 gün Malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları pirimi ödemiş olması, yeterlidir.

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kanun teklifi resmi metni için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler