1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. 2 Farklı Bölüm Mezunu KPSS Tercih Durumu
2 Farklı Bölüm Mezunu KPSS Tercih Durumu

2 Farklı Bölüm Mezunu KPSS Tercih Durumu

Lisans mezunu önlisans kpss tercihi yapabilir mi? Önlisans okuyanlar ortaöğretim kpss'ye girebilir mi? Önlisans okurken kpss ye girebilir miyim? 2020 mezun olmadan kpss tercih yapılır mı? 2020 lisans mezunu önlisanstan atanabilir mi?

A+A-

My Memur Haber olarak takipçilerimiz tarafından gönderilen soruları yanıtlamaya devam ediyoruz. Bir My Memur takipçisi tarafımıza ilettiği soruda, 1 lisans bölümünü bitirdiğini 2. Lisans bölümünü ise bitirmek üzere olduğunu, iki diplomadan hangisi geçerli olduğunu veya 2 diploma ile alakalı da tercih yapıp yapamayacağını sormuş. Öncelikle takipçimiz tarafından gönderilen soruyu sonra cevabını paylaşmaya çalışalım.

İKİ DİPLOMADAN HANGİSİ GEÇERLİ

Merhaba..2020 KPSS B grubu sınavına girmeyi düşünüyorum fakat aklıma takılan bir konu var.İki lisans okumaktayım.Bir bölümden mezunum,diğer bölümüm okuyor görünüyor.Sınava girdikten sonra diğer bölümde de mezuniyet durumu olacak.Tercih sırasında iki bölümden de tercih yapabilir miyim ? Yoksa başvuru sırasında tek bölümden mezun olduğum için o bölümden mi tercih yapmam gerekiyor..İlgilendiğiniz için teşekkür ederim..

2 LİSANS MEZUNU OLAN KİŞİNİN KPSS TERCİHİ

Sınava girdikleri öğrenim düzeyinde birden fazla programdan mezuniyeti bulunan adaylar, ÖSYM tercih işlemlerinde aynı düzeydeki tüm mezuniyetlerini kullanabilmektedirler.Hem lisans 1’nci bölümden hem de lisans 2’nci bölümden farklı tercih yapabilirsiniz. Fakat altını çizmekte fayda var 2. Bölümdende mezun olmanız ve aynı öğrenim seviyesi olması  gerekiyor.

LİSANS MEZUNU ORTAÖĞRETİM KPSS PUANINI KULLANABİLİR Mİ

My Memur Haber’e bu konu ile alakalı bir çok soru geliyor. Bu haberimizde onlara da gerekli bilgiyi sunalım. Adaylar;

Lisans mezunu önlisans kpss tercihi yapabilir mi? “

 “önlisans okuyanlar ortaöğretim kpss'ye girebilir mi?”,

lisans mezunu önlisanstan atanabilir mi?”

gibi bir çok soru yöneltiyorlar.

Yukarıda belirtiğimiz gibi 2 lisans mezunu KPSS adayları mezun oldukları 2 bölüm için de tercihte bulunabilirler. Aynı şekilde,Önlisans 2 bölüm bitiren adaylar,  hem önlisans 1’nci bölümden hem de önlisans 2’nci bölümden,farklı tercih yapabilirler. Fakat Önlisans mezunu iken ortaöğretimden, veya lisans mezunu iken önlisans tercih yapamazsınız. Sonuç olarak İki Farklı Bölüm Mezunları KPSS tercihlerini sadece mezuniyetleri aynı öğrenim düzeyinde ise gerçekleştirebilirler. Alt öğrenim için tercihte bulunamazlar.

My Memur Haber
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler