1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. 2 Nisan İtibarıyla Taşeron Kadro Bitti İŞKUR, TYP’lilerin Umutları Bitmedi
2 Nisan İtibarıyla Taşeron Kadro Bitti İŞKUR, TYP’lilerin Umutları Bitmedi

2 Nisan İtibarıyla Taşeron Kadro Bitti İŞKUR, TYP’lilerin Umutları Bitmedi

Türkiye İş Kurumu İŞKUR kapsamında 9’ar aylık süreyle kamu kurum ve kuruluşlarında, özellikle de Milli Eğitim Bakanlığında çalışan gerek güvenlik görevlileri gerek hizmetliler için kadro ümidi devam ediyor. TYP’liler sürekli iş istiyorlar.

A+A-

İŞKUR bünyesinde çalışan Toplum Yararına Programlar kapsamında özellikle Milli Eğitim Bakanlığında okullarda güvenlik görevlisi olarak çalışan işçiler taşeron yasasından faydalanamamışlardı! Asıl iş yardımcı işçiler dahi kadroya geçti fakat okulların, çocuklarımızın güvenliğini sağlayan TYP’li güvenlik çalışanlarına kadro verilmedi.

Taşeron yasası kapsamında sürekli olarak TYP’liler de kadro alacak mı soruları gündeme çok gelmişti. Fakat TYP, başlı başına İŞKUR bünyesinde kamuya ait bir kurumda geçici veya mevsimlik işçi olarak sürdürülmektedir. Bu kapsamda taşeron yasasından farklı ele alınması gerekmektedir.

Taşeron yasası ile olmasa da TYP’ye kadro neden şart! TYP çalışan işçiler 9’ar aylık periyodlarla kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta, özellikle okulların açık olduğu dönemlerde hizmet vermektedirler. Okullar yazın da açıktır ve gerek temizliğe gerek güvenliğe ihtiyaç duymaktadır.

TYP sistemi zaten amacından çıkmış, kamuda taşeron gibi ele alınmaktadırlar. 9 ay sonunda tekrar işe girme garantisi de bulunmamaktadır Aynı kurumda en fazla 18 ay çalışabilmekte, daha sonra 3 ay ara verip tekrar başvuru yapabilmektedirler.

Hali hazırda işçiye ve işe ihtiyacı olan kurum ve kişiler olmasına rağmen geçici iş statüsünde garantisi olmayan bir sistem ne kadar sürdürülebilir. TYP’liler için yakında KPSS şartı da aranırsa şaşırmamak gerek. Umarız yapılacak bir çalışma veya kanun değişikliği ile TYP’liler için daha yapıcı ve sürekli iş statüsünde çalışmalar yapılır ve kadroya dahil edilir!

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
19 Yorum
İlgili Haberler