1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. 2. Yarıyıl Başlarken Ücretli Öğretmenler Halen Mağdur
2. Yarıyıl Başlarken Ücretli Öğretmenler Halen Mağdur

2. Yarıyıl Başlarken Ücretli Öğretmenler Halen Mağdur

2. Yarıyıl Başlarken Eğitim-Öğretimde ve Özellikle Ücretli Öğretmenlerin Sorunlarında Artış Katlanarak Devam Ediyor.

A+A-

2. yarıyıl başlarken eğitim-öğretimde ve özellikle ücretli öğretmenlerin sorunlarında artış katlanarak devam ediyor. Ataması yapılmamış 330 binden fazla öğretmen adayı varken öğretmen ihtiyacını karşılamak ve halihazırda 120 bine yakın açığı kapatabilmek için atama bekleyen öğretmenleri ücretli öğretmen olarak geçici mevsimlik işçi gibi görevlendirip çok düşük ücretlere çalıştırmak zorunda bırakıyor. Bu da eğitim, öğretime, emeğe ne kadar değer verildiğinin göstergesidir.

Geçtiğimiz dönemlerde ücretli öğretmenlerin maaşları şöyle idi:
Ücretli Öğretmen + 120 Saat + Bekar ise: 1.021 TL (Ocak – Haziran Dönemi)
Ücretli Öğretmen + 120 Saat + Bekar ise: 1.033 TL (Temmuz – Aralık Dönemi)

Bu yıl ise sadece %3lük artışla Asgari Ücret düzeyinde haftada 30 saatlik ders vererek çalıştırılıyorlar. Halen yurt genelinde görev verilen on binlerce ücretli öğretmen öğretmenlik yapma yeterliliklerine sahipse atamaları yapılmalı, değilse öğretmen olarak görev yapmaları engellenmelidir. Hükümet, bir öğretmen maaşıyla üç ücretli öğretmen çalıştırmak gibi “emek ve alınteri istismarı” olan çağdışı “ders ücretli öğretmenlik” uygulamasına bir an önce son vermelidir.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.