1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SINAVLAR

  4. 20 Bin Öğretmen Alımı Mülakat Süreci Başladı! Herkese Hakkı KPSS Puanı Verilmeli
20 Bin Öğretmen Alımı Mülakat Süreci Başladı! Herkese Hakkı KPSS Puanı Verilmeli

20 Bin Öğretmen Alımı Mülakat Süreci Başladı! Herkese Hakkı KPSS Puanı Verilmeli

Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli 20 bin öğretmen ataması kapsamında mülakatlar 12 Haziran 2019 tarihi itibarıyla başladı. Öğretmen adaylarına 5 dakika bile sürmeyecek mülakatlarda KPSS puanının aynısı verilmesi şart! Güvenlik soruşturması MEB’in değil!

A+A-

12 Haziran 2019 itibarıyla Milli Eğitim Bakanlığı 2019 yılı 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için MÜLAKAT sürecini bugün başlattı. Mülakata girecek tüm öğretmen adaylarına başarılar diliyoruz. Fakat mülakat sınavının ne geçerliliği ne güvenirliliği olmadığını da bir kez daha My Memur olarak belirtmek isteriz. Daha önce yapılan yanlışların da tekrarlanmaması adına KPSS puanı ile aynı puan verilmesini talep etmekteyiz.

NEDEN KPSS PUANI İLE MÜLAKAT PUANI AYNI OLMALI

Milli Eğitim Bakanlığı MEB yetkilileri de dahil olmak üzere Sayın Bakan Selçuk mülakat ile KPSS puanlarının aynısının verileceğini belirtmesine rağmen, birçok aday güvenlik soruşturması dahi yapılmadan ve herhangi bir açıklama olmadan KPSS puanı ile mülakat puanı aynı olmamıştı. Birçok aday sebep gösterilmeksizin KPSS puanı ile mülakat puanı herhangi bir soruşturma ve inceleme olmadan MEB’deki komisyonlarca farklı ve düşük verilmişti.

GÜVENLİK SORUŞTURMASI SÜRECİ MEB’İN İŞİ DEĞİL!

Öncelikle KPSS puanı ile mülakat aynı verilecek demek, mülakatın zaten ortadan kalktığı anlamına gelmiyor mu? Fakat her nedense MEB, kendini İçişleri Bakanlığının yerine koyarak güvenlik soruşturması olumsuz olabilecek adayları belirleme görevini üstleniyor! Oysa hem güvenlik soruşturması süreci atamaların sonuçlandırılmasından sonra yapılmakta hem de bu iş MEB’in görevi olmamaktadır!

MEB, adaylardan ilgili güvenlik soruşturması için belgeyi almakta ve bu süreci atama olduktan sonra İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülmesini beklemektedir. Bu da yaklaşık 5-6 hatta daha fazla sürmektedir. Dolayısıyla mülakat sürecinde KPSS puanı ile mülakat puanı arasında fark oluşturacak bir durum olması da mümkün değildir. Adayların ve kamuoyunun aklına torpil kelimesinden başka maalesef bir şey gelmemektedir.

Tüm sendikalar KPSS adayları bu duruma karşı olmasına, LİYAKAT’tan uzak MÜLAKAT sisteminin hatalarına ve eksikliklerine rağmen ısrarla gündem meşgul edilmektedir. Dolayısıyla kısa ve net olarak mülakat kesinlikle kaldırılmalıdır ve gündem boşu boşuna meşgul edilmemelidir. KPSS ile MÜLAKAT puanları da sınav sistemi değiştirilene kadar aynı verilmelidir.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmaları da ilgili birimlerce zaten yapılarak adaylarla ilgili herhangi bir sorun durumunda gerekli atama işlemleri yapılmayacağından mülakat gibi bir inceleme ve 5 dakikalık bir sözlü sınava gerek olmamaktadır!

MEB 20 BİN ÖĞRETMEN ALIMI MÜLAKAT TAKVİMİ

Sözlü Sınavların Yapılması: 12 Haziran 2019 ile 30 Haziran 2019 tarihleri arasında olacak.

Sözlü Sınav Sonuçlarının İlanı: 04 Temmuz 2019 tarihinde açıklanacak.

Sözlü Sınav Sonuçlarına İlişkin İtirazların Alınması: 08 Temmuz 2019 ile 10 Temmuz 2019 tarihleri arasından itiraz süreci devam edecek.

Sözlü Sınav Sonuçları İtirazların Sonuçlandırılması: 16 Temmuz 2019 tarihinde itirazlar sonuçlandırılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler