1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılının 2. Yarısı Başlarken Neler Yeni
2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılının 2. Yarısı Başlarken Neler Yeni

2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılının 2. Yarısı Başlarken Neler Yeni

2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılının 2. Yarısı Başlarken Öğrenci, Öğretmen ve Velileri Bekleyen Yenilikler Neler

A+A-

Yarın okullar açılıyor ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullardaki toplam 17 Milyon'dan fazla öğrenci ve 800.000'den fazla öğretmen ders başı yapıyor. Öncelikle atanan ve göreve yeni başlayacak olan 15Bin öğretmenimizin görevlerinin hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

17 Milyon küçümsenecek bir rakam değildir. Bu demek oluyor ki Türkiye'nin nüfusunun 4'te 1'i öğrenci ve hemen hemen her evde en az bir öğrenci bulunmakta. Dolayısıyla Öğrenciler, Öğretmenler her zaman göz önünde ve yapılan her aktivite hiç gündemden düşmüyor, hayatımızı direk etkiliyor.

Bu bakımdan baktığımızda eğitime verilen önem ne derecede? Eğitime aktarılan kaynak hep en fazla denir ama yeterli midir? Her zaman kendilerini güncel tutmakla yükümlü olan öğretmenler, geleceğimizi şekillendirecek çocukları yetiştiren öğretmenlere aktarılan kaynak yeterli midir?

Tabiki değildir. Sürekli zam zam zam haberleri yapıldı fakat kuruş dahi oynama görülmedi öğretmenlerimizin maaşlarında. Halkımız sanıyor ki sürekli öğretmenlere zam yapılıyor. Fakat durum öyle değildir. Yapılan haberler hep balon kalmıştır ve sözde bırakılmıştır. Biz Mymemur.com ailesi olarak balon haberlere her zaman karşı olduğumuzu gösterdik ve göstermeye devam edeceğiz, desteğimizi haberlerimizle hep gündemde tutacağız.

Öncelikle Başbakan Davutoğlu'ndan tutunda Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'da kurs ücretlerinin %100 arttırıldığını söyledi fakat değil artış haberi bile yok! Sadece çalışmalar sürüyor gibi açıklamalarla geçiştiriliyor durum. 1. dönem 100binden fazla öğretmen fedakarca bu kurslara katılımı sürdürmüş fakat hak ettiklerini alamamışlardır. 2. dönem de bu kursların devamı için ne yapılacak? Sadece öğretmenlerden yine fedakarlık beklenecek. Bu bakımdan bir an önce hem kurs ücretleri hem de diğer ekders ve maaşlarda ciddi bir artışın söz konusu olması gerekmektedir.

Önceki yıllarda tüm memurlara yapılan ciddi ek ödemelerden öğretmenler yararlanamamıştı. Sadece 75'şer liralık komik ek ödeme getirilmişti. Üniversite öğretim görevlilerine yapılan ödeme ile sadece mağdur olan yine fedakar öğretmenler olmuştur.

İkinci olarak yarın çoğu sendikanın başlatacağı NÖBET TUTMAMA EYLEMİ. Sendikaların almış oldukları karar doğrultusunda herhangi bir soruşturma açılsa dahi mahkemelerce iptal edildiği daha önceki yapılan eylemlerle gözler önündedir. Peki bu eylem nasıl etkileyecek okul hayatını. Öğrencilerde bir serbestlik olacağından okul idareleri bu konuda gerekli önlemleri almaları gerekecek. Tüm yük sendikalı olmayan öğretmenlere ve idarecilere düşecek.

Diğer bir açıdan baktığımızda asıl yük aslında velilerde ve velilerin olması gerekmektedir. Çünkü okula hazır bir şekilde farkındalık seviyesi yüksek bir şekilde gelmeyen öğrenci zaten öğretime hazır değildir. Kısacası ilk eğitimi hazır olmayan ailedeki eğitim eksikse okulda devam eden süreçteki hem eğitim hem de öğretim son derece zor bir sürece girmektedir. Velilerimizin de bu konuda duyarlı olması son derece önemlidir.

Son olarak KAR YAĞIŞI UYARISI yapan meteroloji yarından itibaren tüm yurtta önlemler alınması konusunda hem yurttaşları hem de yetkilileri uyardı. Okullar açılmadan kapanır mı bilinmez ama yine öğrencileri sevindirecek kar tatilinin ipuçları da geliyor.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.