1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. 2014 YLSY İle İlgili Bilmeniz Gerekenler
2014 YLSY İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

2014 YLSY İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

28 Ekim 2014 tarihinde ÖSYM tarafından 2014 YLSY (2014 nsüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme

A+A-

28 Ekim 2014 tarihinde ÖSYM tarafından 2014 YLSY (2014 nsüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme) işlemleri için tercihlerin 31 Ekim - 6 Kasım 2014 tarihleri arasında yapılacağının açıklanmasından sonra akıllara bir çok soru gelmeye başladı.

İşte Bu sorular memurlarnet haber sitesinde Komuoyunu aydınlatmak için cevaplandırıldı.

Memurlar Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere 2014 YLSY için başvurabilirler mi? şeklindeydi. Cevap ise; memurlar 2014 YLSY kontenjanlarına başvurup yurtdışında eğitim görebilmeleri için istifa etmeleri gerekiyor.

2014 YLSY Başvurabilmek için dil şartı aranıyor mu?

Yurtdışında eğitim görmeye hak kazananlar için bir dil şartı aranmıyor.

YLSY seçimi nasıl yapılmaktadır?

100 üzerinden en az 70 olan ALES puanın yüzde 40'ı, sözlü sınavın yüzde 40'ı ve mezuniyet notunun yüzde 20'si ile YLSY yerleştirme puanı bulunmaktadır. Adaylar bu puanları ile tercih yapabilmektedir.

Mecburi Hizmet yükümlüğü ne kadardır?

Mecburi hizmet yükümlülüğü yurt için kurslarındaki eğitimden dolayı bire bir, yurt dışı eğitimde ise iki katıdır.

Yurtdışı Eğitim Tamamlanmadan Bırakılırsa ne Olur?

Yurtiçi dil eğitimi ve Yurtdışı eğitiminin tamamlanmadan yarıda bırakılması veya başarı sağlanamaması durumunda Devlet tarafından yapılan masrafları ödeme zorunluluğu bulunur.

Yurtdışı Eğitimi Sonrası Hangi Kadroya Atanılır?

1416 sayılı Kanunda yer alan açıklamalar, kılavuzda da yazmaktadır. Buna göre,

- Üniversiteler adına öğrenim görmeye hak kazananlar, doktora öğrenimlerini tamamladıktan sonra mecburi hizmet yükümlülüklerini ifa etmek üzere adına öğrenim gördükleri yükseköğretim kurumlarının ilgili kadrolarına atanacaklardır.

- Milli Eğitim Bakanlığı adına bu Kanun kapsamında yurt dışına gönderilenlerden gönderildikleri ülkede doktora öğrenimlerini tamamladıktan sonra mecburi hizmet yükümlülüklerini ifa etmek üzere yurda dönenler Milli Eğitim Uzmanı kadrolarına atanır.

- MTA, TAGEM, TPAO, SYGM, DSİ, ÇEM, OGM kurumları adına yurtdışına gidenler, yüksek lisans eğitimleri sonrasında, dönüşte öğrenimlerine uygun olarak mühendis, kimyager ve biyolog gibi kadrolara atanacaktır.

Yurtdışı süreleri aynen memuriyette geçmiş sayılacak..

1416 sayılı Kanunun 21. maddesi gereğince, Yurt dışında lisansüstü eğitim amacıyla geçirdikleri sürelerin tamamı memuriyette geçmiş sayılacaktır.

Yurt içindeki dil öğrenimi bursu ne kadar?

YLSY programlarına kabul edilenlerden, dil seviyesi olmayanlar yurt içinde dil eğitimi alabilecektir. Bu miktar lisansüstü öğrenciler için 720 liradır.

Yurt dışı aylığı ne kadardır?

Yurt dışı aylığı ülkeden ülkeye değişmektedir. Görmek için tıklayınız. Yurt dışında verilen burs, eğitim ihtiyacını karşılıyor mu? sorusuna İngiltere'de eğitim görmüş bir memurlar.net üyesinin cevabı için tıklayınız.

Devlet diğer masrafları da ödüyor mu?

YLSY kapsamında yurt dışına gönderilecek öğrencilerin, seviye tespit sınavlarına başvuru ücretleri, yurt dışına gidiş vize harçları, uçak biletleri, sağlık giderleri de Devlet tarafından karşılanmaktadır.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.