1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. 2016 Ataması Sözleşmeli Öğretmenler de Yaz Dönemi Özür Tayinlerine Başvurabilmelidir
2016 Ataması Sözleşmeli Öğretmenler de Yaz Dönemi Özür Tayinlerine Başvurabilmelidir

2016 Ataması Sözleşmeli Öğretmenler de Yaz Dönemi Özür Tayinlerine Başvurabilmelidir

Türk Eğitim Sen tarafından 2016 ataması sözleşmeli öğretmenler de yaz dönemi özür tayinlerine başvuru yapabilmesi için resmi yazı gönderdi. Milli Eğitim Bakanlığının 2016 ataması sözleşmeli öğretmenlere tayin hakkı vermesi talep ediliyor!

A+A-

652 sayılı KHK’nın Ek 4. Maddesinin 3. Fıkrasında 7180 sayılı Kanun ile yapılan değişikliğe göre, sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde, bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanacaktır.

Sözleşmeli öğretmenlerin çeşitli nedenlerle göreve geç başlamaları nedeni ile üç yıllık çalışma süresinin hesabında 30 Eylül’ün baz alınması yaz döneminde yapılacak özür gurubu atamalarında başvuru yapma hakkına sahip olmadıkları için mağduriyet yaşamalarına sebebiyet verecektir.

Türkiye Eğitim Öğretim ve Bilim Hizmetleri Kolu Kamu Çalışanları Sendikası “Türk Eğitim-Sen” mağduriyetlerin önüne geçilebilmesi için, sözleşmeli öğretmenlerin üç yıllık çalışma süresinin hesabında, 31 Ekim tarihinin baz alınması hususunda, MEB’e talepte bulunuldu.

SÖZLEŞMELİ İKEN KADROYA GEÇECEK ÖĞRETMENLERİN ÖZÜR GRUBUNDAN YER DEĞİŞTİRMELERİ

5 Temmuz 2019 tarih ve 30822 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7180 sayılı Kanun’nun 17. Maddesi; “652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 4 üncü maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “dört” ibareleri “üç” şeklinde ve “iki” ibaresi “bir” şeklinde değiştirilmiştir.” hükmünü içermektedir.

652 sayılı KHK’nın Ek 4. Maddesinin 3. Fıkrası 7180 sayılı Kanun İle yapılan değişiklikle; “(3) Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli öğretmenler üç yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde hu madde uyarınca istihdam edilen öğretmenin eşi hu öğretmene tabidir. Sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulur.

Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanır, Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az bir yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz ” şeklinde düzenlenmiştir.

İlgili hükme göre, sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde, bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanacaktır. Sözleşmeli öğretmenlerin çeşitli nedenlerle göreve geç başlamaları nedeni ile üç yıllık çalışma süresinin hesabında 30 Eylül1 ün baz alınması yaz döneminde yapılacak özür gurubu atamalarında başvuru yapma hakkına sahip olmadıkları için mağduriyet yaşamalarına sebebiyet verecektir.

Bu bağlamda, mağduriyetlerin Önüne geçilebilmesi İçin, sözleşmeli öğretmenlerin üç yıllık çalışma süresinin hesabında, 31 Ekim tarihinin baz alınması hususunda gereği için MEB’e başvuru yapıldı.

MEB'ye yapılan başvuru için tıklayınız:

pdf.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler