2016-ÖSYS Üniversite ek yerleştirme kontenjanları belli oldu

ÖSYM tarafından 2016 ek yerleştirme kılavuzu yayınlandı. Üniversite önlisans ve lisans kontenjanları belli oldu Tercih başvuruları yarın başlıyor.

23663
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2016 yılı ÖSYS kapsamında ek yerleştirme kontenjanları ÖSYM tarafından açıklandı. 2016-ÖSYS üniversite tercih kılavuzuna göre adaylar tercih başvurularını yarın yapmaya başlayacaklar. 2016-2017 öğretim yılı için ek kontenjandan üniversiteye yerleşmek isteyen lisans  ve önlisans adayları için tercih süreci 26 Ağustos ile 30 Ağustos günleri arasında yapılabilecek.

2016 yılı Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçları ile yeni öğretim yılında üniversitelerin ek kontenjanlarına başvuracak adaylar için tercihler ÖSYM tarafından yarın alınmaya başlıyor. ÖSYM tarafından yarın başlayacak ek kontenjan başvuruları için gerekli dökümanlara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

2016 ÖSYS ek kontenjanları için ücret tercih sürecinin tamamlanmasından sonra 31 Ağustos 2016 23.59’a kadar yatırılabilecek. Ek süre tanınmayacağından bu tarihe kadar mutlaka ödeme yapılması gerekiyor. Bankalardan yapmak isteyenler 31 Ağustos tarihinde mesai saatine kadar yapabilirken ÖSYM’den yapacaklar 23:59’a kadar ödemelerini online olarak yapabilecekler.

ÖSYM tarafından yapılan duyuruda 2016-ÖSYS’nin ek yerleştirmelerine başvurulabilmesi için 2016-ÖSYS’ye başvuru yapılmış olmasının gerektiğini aksi durumda tercih yapılamayacağını belirtildi. 2016-ÖSYS’de toplam 24 program tercihi yapılabilecek. Ek yerleştirmeden yararlanabilmek için ayrıca 2016-ÖSYS ile herhangi bir bölüme yerleşmemiş olmak gerekiyor. Bu yıl üniversiteye yerleşenler ek kontenjan başvurusu yapamayacaklar. Sadece özel yetenek sınavı ile yerleşen adaylar ek kontenjan tercihi için başvuru yapabilecekler.

Ek kontenjanlara yerleştirmeler 2016 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzundaki esaslara göre yapılacak. Kılavuz için TIKLAYINIZ, Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Ön Lisans Programları için TIKLAYINIZ, Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Lisans Programları için TIKLAYINIZ, Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları için TIKLAYINIZ, Ortaöğretimdeki Alanlar İle Aynı Alanlardaki Lisans Programları için TIKLAYINIZ, Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Alanları İle Aynı Alanlardaki Lisans Programları için TIKLAYINIZ, Teknoloji Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Turizm Fakültesi Lisans Programları için TIKLAYINIZ, Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumu Mezunlarının Sınavsız Yerleşebilecekleri Mesleki Yüksekokulu ve Açık Öğretim Ön Lisans Programları için TIKLAYINIZ, Okul Türleri ve Kodları için TIKLAYINIZ, Ortaöğretim Kurumlarındaki Alanlar ve Kodları TIKLAYINIZ, Dilekçe TIKLAYINIZ.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 5 sene önce

    Kontenjan lar nerde ya

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!