2016 YGS Başvuruları İçin Gerekli Tüm Detaylar

6 Ocak 2016 Çarşamba Günü Üniversite Maratonu Başlıyor. 2016 YGS Başvuruları Öncesinde, Sonrasında Yapılması Gerekenler İle Sınav Esnasında Uyulması Gereken Kurallar ve Tüm Bilgiler

12459
Daha Fazla Göster

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS), Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) olmak üzere iki aşamalı sınavlar bütününden oluşmaktadır.

Birinci aşama: Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), ölçmeye yönelik soruları içermekte olup, YGS’ den 150 ve üzeri puan alan adaylar, Meslek Yüksekokullarını tercih edebilmekte, 180 ve üzeri puan alanlar ise Lisans Yerleştirme Sınavlarına girmeye hak kazanmaktadır.

İkinci aşama: Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS); adayların farklı alanlardaki bilgilerini ölçerek puanlarına göre üniversitelerin ilgili programlarını tercih etme hakkı vermektedir.

Sınavlar, Milli Eğitim Bakanlığının ortak müfredata dayalı Türkçe, Sosyal, Matematik, Fen Bilimleri ve Yabancı Dil sorularını içermektedir.

Ayrıca, Sınavsız Geçiş Hakkı ile Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan ya da mezun olacak öğrenciler, istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna yakın programların uygulandığı meslek yüksekokulu ve açıköğretim önlisans programlarına sınavsız olarak yerleştirilmektedir

Başvuru Süresi ÖSYS’ ye Başvurular, ilgili kılavuz yayımlandıktan sonra yazılı ve görsel medya aracılığı ile duyurulan başvuru tarihleri arasında yapılmakta olup, 2016-YGS başvuruları, 06-20 Ocak 2016 tarihleri arasında yapılacaktır.

Başvuru Adaylar başvuru süresinde öncelikle bir başvuru merkezi veya sınav koordinatörlüğüne giderek (lise son sınıfında okuyanlar için başvuru merkezi, kayıtlı oldukları lise müdürlüğüdür.) kişisel bilgilerini ve sınava girmek istedikleri yer tercihlerini bildirmeleri ve daha sonra sınav ücretini yatırarak başvuru sürecini tamamlamaları gerekmektedir.

Başvurumu Nereye Yapacağım

Bir ortaöğretim kurumunda örgün eğitime devam eden son sınıf düzeyindeki adaylar; başvurularını kendi okullarında yapabileceklerdir. Kendi okulu başvuru merkezi olmayan adaylar ise okul müdürü tarafından ÖSYM’ce belirlenmiş olan başvuru merkezine yönlendirilecek,

Diğer adaylar (açık lise öğrencileri, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı veya eğitim bilgisi bulunmayan/var olan eğitim bilgisinde değişiklik olan adaylar); başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinde yapacaklardır.

Başvuru Yapılacak Merkezler ÖSYS başvuru merkezlerinin adresleri başvuru tarihlerinde ÖSYM’nin internet adresinde yer almaktadır. Sınav Ücreti Sınav ücreti, kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içerisinde yatırılacaktır.

Şifre

Başvuru sırasında her adaya şifre verilir. Bu şifre adayın kendisine özgüdür. Başvuru bittikten sonra Aday İşlemleri Sistemine (https:// ais.osym.gov.tr) girerek bu şifreyi sadece kendisinin bildiği ve başkası ile paylaşmayacağı bir şifre ile değiştirilmelidir. Adayların, ÖSYM ile her türlü işlemleri T.C. Kimlik Numarası ve bu şifre üzerinden gerçekleştirildiğinden, size özgü olan bu şifrenin bir başkası tarafından kötü amaçlı kullanılabileceğini unutmayınız.

Başvuru Sonrası

Başvuru işlemleriniz tamamlandıktan sonra Aday İşlemleri Sistemine girerek bilgilerinizi mutlaka kontrol ediniz. Eksik veya değiştirilmesi gereken bilgileriniz var ve bu değişikliğin yapılmasına sistem tarafından izin veriliyor ise değişikliği yapabilirsiniz.

Eğitim Bilgisi Değişikliklerinde;

Son sınıf öğrencisi iseniz; değişiklik işlemini başvuru süresi içerisinde kendi okulunuzdan MEB e-okul sisteminde mevcut bilgilerinizin güncellenmesini sağlayınız.

2008 yılı dahil sonrası mezun öğrenci iseniz; başvuru süresi içerisinde kendi okulunuzdan ya da İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine başvurarak MEB e-okul sisteminde mevcut bilgilerinizi güncelletmeniz gerekmektedir.

2007 yılı ve öncesi mezun adaylar ile MEB e-okulda eğitim bilgisi bulunmayan Açık Lise öğrencileri ise; başvuru süresi içerisinde değişikliğe esas resmi onaylı belge ile ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri veya ÖSYM tarafından belirlenen başvuru merkezlerinden herhangi birinden değişiklik/düzeltme işlemlerini yapabilirler.

Sınavla İlgili Tüm Bilgiler İçin TIKLAYINIZ

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
2016 YGS Başvuruları İçin Gerekli Tüm Detaylar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!