2016 Yılı Lojman Kira Bedelleri Açıklandı

Maliye Bakanlığı, 2016 Yılı kamu Konutları Yönetmeliği Kapsamında Lojman Kiraları Belirlenerek Milli Emlak Genel Tebliği Bugünkü Resmi Gazete’de Yayımlandı

12580
Daha Fazla Göster

Kamu Konutları Yönetmeliği kapsamındaki kamu konutlarının 2016 yılı aylık kira bedellerinin tespitine ilişkin usul ve esasları belirleyen Milli Emlak Genel Tebliği, Maliye Bakanlığı tarafından 7 Ocak 2016 Tarihli ve 29586 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kira Bedelleri metrekare olarak şu şekilde belirlendi. Yurt içinde bulunan konutlardan aylık her bir metrekare için; Kerpiç, ahşap, bağdadi ve benzeri konutlarda 1,65 TL/m², Kalorifersiz konutlarda 2,58 TL/m², Kaloriferli konutlarda 3,39 TL/m² kira bedeli alınır denildi.

Kira bedeline yapılacak ilaveler şu şekilde olacaktır.

Kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için kaloriferci, kapıcı ya da her ikisinin de kurum ve kuruluşlarca karşılandığı konutlardan 0,40 TL/m² ilave kira bedeli alınır.

Elektrik ve su bedellerinin kurum ve kuruluşlarca yapılan gerçek giderler dikkate alınarak kullanıcılarından tahsil edilmesi esastır. Bununla birlikte, sayaçların ayrılmasının mümkün olmaması nedeniyle elektrik, su ya da her ikisinin hizmet binası veya fabrika tesislerinden karşılandığı konutlardan 3 üncü maddede belirlenen kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için;

Elektrik sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde 0,75 TL/m², Su sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde 0,65 TL/m², Elektrik ve su sayacının her ikisinin de ayrılmasının mümkün olmaması halinde 1,40 TL/m², Konutlarda kullanılan su, şehir şebekesi dışında kuyu, artezyen, kaynak suyu ve benzeri su kaynaklarından karşılanıyor olması halinde 0,35 TL/m² ilave kira bedeli alınır.

Yakıtı kurum ve kuruluşlar tarafından tedarik edilen konutlar

2946 sayılı Kamu Konutları Kanunu ile Kamu Konutları Yönetmeliği kapsamındaki kurum ve kuruluşların yurt içindeki kaloriferli konutlarından yakıtı kurum ve kuruluş tarafından tedarik edilenlerde oturanlardan ısı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmamış konutlarda, her bir metrekare için 1,35 TL/m² yakıt bedeli tahsil edilir.

Isı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmış konutlarda; birinci fıkradaki yakıt bedelinin üç katını geçmemek kaydıyla, bağımsız bölümün tüketimi oranında hesaplanan yakıt bedeli konutta oturanlardan tahsil edilir. Ancak kurum ve kuruluşlar, yakıt maliyetlerini dikkate alarak gerekli gördükleri takdirde bu bedelin üzerinde yakıt bedeli tahsil edebilir.

Yakıtı kurum ve kuruluşlarca tedarik edilen konutlarda, ortak kullanım alanlarındaki aydınlatma, elektrik, su, gaz, otomat ve benzeri giderlerin zorunlu nedenlerle kurum ve kuruluşlarca karşılanıyor olması halinde, bu giderler karşılığında kira ve yakıt bedellerine ek olarak her bir metrekare başına 0,15 TL/m² tahsil edilir.

31 Aralık 2014 tarihli ve 29222 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Milli Emlak Genel Tebliği yürürlükten kaldırıldı.

7 Ocak 2016 Tarihli ve 29586 Sayılı Resmi Gazete TIKLAYINIZ

2016 Yılı Lojman Kira Bedelleri Milli Emlak Tebliği İçin TIKLAYINIZ

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
2016 Yılı Lojman Kira Bedelleri Açıklandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 5 sene önce

    Neden hep memurlar onceliktir fakir insanları neden öne almıyorsunuz benim ihtiyacım var ama hep engeller çıkıyor köy yerinde dahi kotu mu olur otursak devletimizin hazinesine bizimde paramız nasip olsa ve ayrıca arama nizi istiyorum bu benim numaran 05532324193

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!