2016 Yılında İkinci El Otomobil Fiyatları Artacak

DOD Perakende Müdürü Erol Gündoğan 2016 sıfır otomobilde artan fiyatların İkinci el otomobil fiyatlarını da etkileyeceğini belirtti

12354
Daha Fazla Göster

DOD  Perakende Müdürü Erol Gündoğan, 2016 model araçların gelmesiyle sıfır otomobilde fiyatların artacağını belirterek, “Bu artışlar da hemen hemen aynı paralellikte ikinci el araçlardaki fiyatlara yansıyacaktır, fiyatlarda yukarı yönde bir miktar kıpırdama olacaktır” dedi.

Soruları yanıtlayan Gündoğan, piyasada ciddi oranda ithal otomobil satıldığını ve markaların tamamen kur endeksli fiyatlama yapmak zorunda kaldığını söyledi.Gündoğan, bu sebeple kurun sıfır araçta önemli ölçüde yansıması olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“Kur yukarı yönde seyrederse haliyle fiyatlarda artış yaşanıyor. İkinci elin de sıfırdan çok bağımsız hareket etmesi beklenemez, çok paralel hareket ediyor. Sıfır bir aracın fiyatı kura veya başka bir sebebe bağlı artış gösteriyorsa ikinci elde de bu paralellikte bir artış mutlaka oluyor. Çünkü ikinci el dediğimiz aracın bir sahibi var ve araç sahibi aracını satarken ilk mukayese noktası olarak kendi aracının sıfırdaki fiyatını baz alıyor. Dolayısıyla araç oradan bir değer kaybıyla bizlere geri dönüyor, arz ve talebin kesiştiği bir orta noktada fiyat belirleniyor.”

Gündoğan, ikinci el otomobildeki fiyat artışlarında öncelikli sebebin son dönemde kurda yaşanan dalgalanmalar ve yukarı yöndeki hareketler olduğunu vurguladı. 

Bu durumun sadece bir istisnası bulunduğuna işaret eden Gündoğan, şöyle konuştu:

“Sıfır araç satışlarında genelde kasım ve aralık ayları süresince markaların gerek hedefleri gerekse farklı nedenlerden dolayı biraz daha satış baskısı içine girmeleri sebebiyle yaptıkları fiyat indirimleri var. Bu indirimler nedeniyle ikinci el otomobil fiyatlarında düşüşler yaşanıyor ve dolayısıyla bu aylarda bir gevşeme söz konusu oluyor.

Yine sıfırdaki kampanyalardan dolayı aracını takas etmek isteyen, yeni araçla değiştirmek isteyen tüketici bizlere geliyor. Bu da arzda bir artışa yol açıyor ve yine son 1-2 aylık zaman diliminde fiyatlar bir nebze olsun gevşiyor. Bu durum bir sonraki senenin ocak hatta şubat ayına kadar bu şekilde seyrediyor.”

– “2016’da ikinci el fiyatları artacaktır”

Gündoğan, yeni yılda ikinci el otomobil fiyatlarındaki değişimin, sıfır araçtaki markaların stok baskısından kaynaklandığını aktardı.

Mevzuat gereği 2016 model yılı olarak tescil edilmesi gereken bir aracın 2016 yılı içinde üretilmeye başlanması gerektiği bilgisini veren Gündoğan, şunları da kaydetti:

“Bu aracın da üretilip Türkiye’ye gelmesi ve pazara sunulması şubat ayının ikinci yarısı ya da mart ayı gibi olabiliyor. Markalar, 2015 model araçları hala ocak ve şubat ayında satmak durumundalar. Bu konu marka bazlı değişkenlik gösterebiliyor çünkü hangi markanın ne kadar bir stok yükü altında ve nasıl bir hedefi olduğu çok önemli.

Normal şartlarda takip eden yılın ilk çeyreğinde fiyatlar bir miktar gevşek seyreder. Kurun aynı stabilitede gittiğini öngörürsek, 2016 model yılı araçların gelmesiyle model yılı geçişlerinden kaynaklı bir miktar fiyat artışları olacaktır. Bu artışlar da hemen hemen aynı paralellikte ikinci el araçlardaki fiyatlara yansıyacaktır. Ocak ve şubat biraz daha düşük seyretmeye devam edebilir ama yeni modellerin gelişiyle ikinci el fiyatlarında yukarı yönde bir miktar kıpırdama olacaktır.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
2016 Yılında İkinci El Otomobil Fiyatları Artacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!