2016/2’de Zabıta Kadrolarında Olmayan 30 Yaş Şartının 2017/1’de Getirilme Sebebi

Devlet Personel Başkanlığı (DPB) tarafından KPSS 2017/1 tercih robotunun yayımlanması ile zabıta alım şartlarına getirilen YAŞ ile ilgili olarak daha sonradan da açıklama yapıldı. Zabıta alımına yaş şartı getirilmesinin sebebi mağduriyetleri artırdı.

32303
Daha Fazla Göster

KPSS 2016/2 merkezi memur atamasında lise, önlisans ve lisans mezunu zabıta alım şartları şu şekildeydi: Lisans kadroları için; herhangi bir lisans programından mezun olmak, güvenlik tahkikatının olumlu sonuçlanması, A2 sınıfı sürücü belgesi sahibi olmak, istenilen sınıftaki sürücü belgesine en az (5) yıldır sahip olmak gerekiyordu.

Önlisans mezunları için ise A2 sınıfı sürücü belgesi sahibi olmak, güvenlik tahkikatının olumlu sonuçlanması, B sınıfı sürücü belgesine sahip olmak, CE sınıfı sürücü belgesi sahibi olmak,

Mezuniyet olacak. Gıda Teknolojisi, Gıda Teknikerliği, Tarımsal Laboratuvar, Fermantasyon, Fermantasyon Teknikerliği, Fermente Ürünler önlisans programlarının birinden mezun olmak, Mahalli İdareler, Mahalli İdareler (Zabıta), Yerel Yönetimler önlisans programlarının birinden mezun olmak. Bu kadrolarda vardiya sistemi uygulanmaktadır.

Görüldüğü üzere son merkezi memur atamasında zabıta alımlarında yaş şartı bulunmamaktadır. Fakat 2017/1 ataması ile birlikte zabıta alımları için de yaş şartı maalesef getirilmiş bulunmakta, tam da adaylar başvuru şansı yakalamışken bu şarttan dolayı en başta elenmektedirler.

KPSS 2017/1 merkezi memur atamasında lise, önlisans ve lisans mezunu zabıta alım şartları şu şekildedir:

Lise için; Ortaöğretim kurumlarının herhangi bir alanından mezun olmak gerekiyor. Önlisans için; Mahalli İdareler, Mahalli İdareler (Zabıta), Yerel Yönetimler önlisans programlarının birinden mezun olmak gerekiyor. Herhangi bir önlisans programından mezun olmak gerekiyor. Gibi şartlar yer almaktaydı. B sınıfı sürücü belgesine sahip olmak gerekiyor. Lisans için; herhangi bir lisans programından mezun olmak gerekiyor. A sınıfı sürücü belgesine sahip olmak gerekiyor.

Lise, önlisans ve lisans için Güvenlik tahkikatının olumlu sonuçlanması gerekiyor. Ayrıca Zabıta alımlarında kadro veya pozisyonlarında vardiya sistemi uygulanmaktadır. Ehliyet şartı tüm iller için olmayabilir. Bu kapsamda aşağıdaki bağlantıda yer alan illere göre alım detaylarını inceleyebilirsiniz.

Yeni getirilen tek şart YAŞ! Yerleştirme işlemlerinin ilk günü itibariyle 30 yaşını doldurmamış olmak gerekiyor. Bu hüküm ile zabıta alımı için de yaş şartı bulunuyor. Normalde devlet memurluğu yaş şartı çoğu kadrolu alımlarda 35 iken zabıta memurluğu da güvenlik birimlerinde olduğu gibi değerlendirildiğinden bu şekilde bir karar alındı ve gerekçesi de DPB’de yayımlandı.

İşte zabıta alımına getirilen yaş şartının gerekçesi!

Zabıta ve itfaiye eri alımlarında 2017/1 KPSS merkezi yerleştirme işlemleri ile birlikte “6199- Yerleştirme işlemlerinin ilk günü itibariyle 30 yaşını doldurmamış olmak” nitelik kodu talep edilmiş bulunmaktadır. Bu kodun kullanılması hususunda İçişleri Bakanlığı ile gerekli yazışmalar yapılmış ve Bakanlıkça zabıta memuru ve itfaiye eri kadroları için “gerek görevin niteliği ve gerekse bu görevi yürütecek personelin özellikleri itibariyle, hizmetlerin etkin ve verimli yürütülmesi için otuz yaşını doldurmamış olmak şartının aranmasının uygun olacağının” yazı ile bildirilmesi üzerine “6199” kodu ilgili kadrolara eklenmiştir denilmişti.

2016/2 lisans mezunu zabıta memuru kadro şartları için TIKLAYINIZ. KPSS 2016/2 önlisans mezunu zabıta memuru kadro şartları için TIKLAYINIZ. KPSS tercih robotu için TIKLAYINIZ.

Zabıta alım şartları ve kontenjanlarını indirmek için TIKLAYINIZ. Zabıta ile ilgili tüm kontenjanlar ilgili bilgiler için TIKLAYINIZ.  KPSS 2017/1 İle 355 Zabıta Memuru Alımı Kadro Dağılımı için TIKLAYINIZ.

4001 Kodu İle Herhangi Lisans Mezununun KPSS 2017/1’de Başvuru Yapabileceği Kadrolar için TIKLAYINIZ.
3001 Kodu İle Herhangi Önlisans Mezununun KPSS 2017/1’de Başvuru Yapabileceği Kadrolar için TIKLAYINIZ.
2001 Kodu İle Herhangi Lise Mezununun KPSS 2017/1’de Başvuru Yapabileceği Kadrolar için TIKLAYINIZ.

DPB, KPSS 2017/1 Tercih Robotunu Yayımladı haberi için TIKLAYINIZ.
Lise, Önlisans ve Lisans KPSS 2017/1 Kadroları Belli Oldu haberi için TIKLAYINIZ.
KPSS 2017/1 Tercihlerinde Yüksek Kontenjan Bekleyen Milyonlar için TIKLAYINIZ.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
2016/2’de Zabıta Kadrolarında Olmayan 30 Yaş Şartının 2017/1’de Getirilme Sebebi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 4 sene önce

    Madem 30 YAŞINDAN GÜN ALMAMAK maddesi konularak diğer emniyet memurluklarında olduğu gibi hareket edildi peki neden 19. dönem PÖH alımları 28 yaşından gün almamak maddesi konuldu ..

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!