2016’da Yeni Ehliyet Alacaklar Dikkat

Ehliyet Alacakların Yeni Açıklanan Yönetmelikte Dikkat Etmesi Gereken Şartlar. Sağlık Muayenesinde Birtakım Değişiklikler Yapıldı

12269
Daha Fazla Göster

Ehliyet alacak adaylar için yeni düzenlemeler neler olacak? Sürücü Adayları İçin Resmi Gazetede Yeni Yönetmelikle Aranan Şartlar Değiştirildi. Peki, Bu Düzenlemelerde Neler Var?

Resmi gazete de yayınlanan Sürücü adayları ve sürücülerde aranacak sağlık şartları ile muayenelerine dair yönetmelikte yapılan değişiklikler şunlardır.

Sürücü adaylarının muayeneleri Sağlık Bakanlığı’na ve üniversiteler bağlı sağlık tesisleri, Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) kendi kurum tabiplikleri ve sağlık bakanlığınca ruhsat verilen özel sağlık kuruluşlarında uzman tabip ve görevli tabiplerce yapılacak ve sağlık raporları verilecektir. Tabiplerce verilen raporda tabibin kaşe ve imzası bulunacak. Eğer bu raporların gerçeğe aykırı olduğu tespit edilirse, Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacak.

Tabip tarafından yapılan muayenede işitme kaybı, sarsıtıcı şekilde denge kaybı, baş dönmesine neden olabilecek hastalık, uyku bozukluğu, malign tümör hikâyesi, eklem hareket kabiliyetinin azalma durumu, Ekstremite noksanlığı, Kas tendon bağ rahatsızlıkları, kalp damar hastalıkları, organ yetmezliği, sinir sistemi hastalıkları, epilepsi ruh hastalığı, alkol bağımlılığı, madde bağımlılığı ve görme değerlendirmesi yapılacak ve görevli tabiplerce engel teşkil edecek olduğu kanısına varılırsa uzman tabiplere sevk edilecek ve değerlendirilmesi orada yapılacaktır.

Kişinin adına düzenlenecek rapora itiraz hakkı vardır. İtiraz raporun verildiği il sağlık müdürlüğüne yapılır. İl sağlık müdürlüğü rapora göre kişiyi tanıya göre branşlarda üç uzmanın olduğu hastaneye sevk eder. Kurulun kararı sonrası tekrar itirazda bulunması durumunda; Sağlık bakanlığınca belirlenen kurul tarafından değerlendirme yapılır ve karar verilir. Çıkan karar hakkında itiraz yapılamaz. Sürücü adayı veya sürücü sağlık şartları nedeniyle araç kullanması belirli bir şartlara bağlanmış ise bu şart kod numarasıyla sağlık raporuna yazılacak.

Sürücünün sağlık şartları ile araçta bulunması gereken özel tertibatlara ilişkin kod numaraları, sürücü ve araçlara ilişkin kod tablosuna uygun olarak sürücü belgesi ve araç tescil belgesinin ilgili bölümüne yazılacak.

Görme Sorunu Olanların Yapması Gerekenler

Sürücü ya da sürücü adayının motorlu bir aracı kullanmak için gerekli olan yeterli görme keskinliğine emin olunması için yapılan değerlendirmeler sonucu yetersiz olduğu kanısına varılırsa uzman tabiplerce muayene edilecek.

Renk körlüğü olanlar bir koşul sunmaksızın sürücü olabilecekler. Gece körlüğü olanlar ise gün doğumundan bir saat sonra ve gün batımından bir saat öncesine kadar araç kullanabilecekler.

Gözde Santral 20 derece içerisinde skotom olmamalıdır. Her iki gözde santral skotom olanlar, hiçbir sınıf sürücü belgesi alamaz. Preferik görme alanı 120 dereceden daha az görme alanına sahip olanlar sürücü belgesi alamazlar. Binoküler homonium ya da bitemporal defektler-hemianopik ya da kadranopikdefektler sürüş için güvenli kabul edilmez ve bu şahıslar sürücü olamaz.

Kesin olarak sürücü belgesi verilmeyecek durumlar neler?

IQ düzeyi 79 ve altı olanlar,
Alzheimer Hastalığı olanlar,
Dikkat bilinci, duygu ve heyecanı düşünceyi bozan sürekli bir hastalığın ya da ilaç kullanımının olması,
Alkol bağımlılığı olanlar veya alkollü araç kullanmaktan vazgeçmeyenler,
Uyuşturucu veya uyarıcı maddelere bağımlı olanlar veya bağımlı olmasa da düzenli olarak kullananlar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
2016’da Yeni Ehliyet Alacaklar Dikkat

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!