1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. 2017 Bitmeden Mülakatsız 40 Bin Atama
2017 Bitmeden Mülakatsız 40 Bin Atama

2017 Bitmeden Mülakatsız 40 Bin Atama

Öğretmen adayları Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a canlı yayında sosyal medyadan haklı isteklerini sıraladılar. Yeni müfredat, tam gün eğitim, liseye geçiş, kısacası eğitim-öğretim geçici ücretli öğretmenlikle geçiştirilmesin.

A+A-

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz bu sabah katıldığı canlı yayın programında gündemdeki konulara dair açıklamalarda bulundu. Bu açıklamaları artık biliyoruz. TEOG, müfredat, tam güm eğitim vb. sıralanıp gidiyor. Fakat gündemde olması gereken en önemli konulara dair yanıt yok! Haberimizde tüm bu detaylara ayrıntılı değindik. Okumanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.

 

Sözleşmeli öğretmenlik, ücretli öğretmenlik, ikili eğitimden tam gün eğitime geçiş, dersliklerdeki öğrenci sayısındaki artış, liseye ve üniversiteye geçiş sisteminin bu yılki sınava gireceklere etkisi ve dahası unutuluyor!

 

Bu yazımızda tam da bu sorunların odağında olan öğretmen atamalarına değinmek istiyoruz. 10 bin atama sözünü tüm yetkililerin defalarca tekrarladığını biliyoruz ve bununla ilgili maalesef yeterli bir çabanın gösterilmediğini de biliyoruz. Halen Maliye Bakanlığından gelecek onaya odaklanmış durumdayız. O da onay gelirse!

 

10 bin atama değil 40 bin mülakatsız kadrolu atama neden şart!

 

2016 yılından itibaren başlatılan mülakatla öğretmen alımının yanlışlıkları bilinmektedir. Mülakatla kamuya personel alımları da bu yönde arttırılmakta, Mahkemeler bunun tersi yönde karar vermektedir. Fakat her nedense mevzuatlar değiştirilerek zaman kazanılıp mülakat yanlışından dönülmüyor.

 

2017 ile birlikte sadece 20 bin sözleşmeli ve mülakatlı öğretmen atamasında itirazlar devam ediyor ve atamalar da tamamlanmış değil! Her yıl Şubat ayında atamaların yapılacağı söylenmişti. BU güzel bir gelişme olsa da bu atamaların azaltılması ne veliler, ne öğrenciler ne de eğitim-öğretim aksamaması açısından atama bekleyen öğretmenler için kabul edilebilir bir şey.

 

Öğretmen alımı ilan dönemi Şubat Atama dönemi Eylül olacaktı!

 

Ayrıca Şubat’ta atamaların başlatılıp Ağustos ayında tamamlanarak yeni eğitim-öğretim dönemine yetiştirileceği söylenmişti. Özellikle mülakatlardan dolayı bu süre uzuyor. Mülakatın kesinlikle ve kesinlikle kaldırılarak liyakat sisteminin getirilmesi gerekiyor.

 

İsmet Yılmaz, mülakatta sakıncalı olan kişilere düşük puan verildiğini söylemişti. İstihbarat servislerinden gelen bilgilere göre bu kişilere düşük puan verildiği söylenmişti. +5, -5 söylentileri çıkmıştı. Sakıncalı kişilere düşük puan verildi ve bu sistemle eleme yapıldı ise neden güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması uzadı! Yeni eğitim öğretim dönemine yetiştirilemeyen bir atama için başka mazeret var mı merak ediyoruz!

 

KPSS puanları ancak 1 buçuk sene sonra kullanılabiliyor!

 

Atamaların Şubat’ta başlatılmasından ve Ağustos sonu Eylül başı gibi yeni eğitim öğretim dönemine yetiştirileceği belirtilmişti. Hatta Şubat’ta alımların tamamlanıp yaz dönemi sonuna kadar da eğitimlerin verilerek yeni dönemde göreve başlanacaktı. Fakat alınan KPSS puanları ile 1.5 senenin sonunda ancak atama yapılabiliyor.

 

2017 KPSS puanı ne zaman kullanılacak?

 

2017 KPSS’ye giren adaylar puanlarını ancak 2018 Şubat gibi kullanabilecekler ve atamalar yetişirse ancak Eylül sonu Ekim başı gibi kullanılacak. 2017’de sözü verilen 10 bin öğretmen ataması için 2016 mı 2017 KPSS puanı mı kullanılacak. Çünkü 10 bin ek atama bekleyen mülakat mağdurları için 2016 KPSS puanının kullanılması 2017 puanları olduğu için zor görünüyor.

 

Sözleşmeli öğretmenlerin aile bütünlüğü sorunu!

 

MEB, öğretmenlerin doğu ve güneydoğu illerinde çalışmadığını söylemektedir. Öncelikle doğu ve güneydoğu illerinde çalışanlar için yılda 3-5 hizmet puanı ile teşvik yapılacağı söylenmişti. Bu şu an zorunlu hizmet bölgelerinde çalışanlar için veriliyor. Yeterli midir? Kesinlikle hayır?

 

Zorunlu hizmet bölgelerinde çalışanlar için ek teşviklerin sadece 3-5 hizmet puanıyla geçiştirilmesi ve cazip olması imkansızdır. Orada görev yapılacak öğretmenlere ciddi ek ders ve maaş teşviki yapılması sadece orada kaldıkları için değil, imkanlar bunu gerektirdiği için yapılmalıdır.

 

Öğretmenlerin barı illerine tayin istedikleri ve 1 yılın sonunda hemen gittikleri belirtiliyor. 6 yıl çakılı olma durumu zaten Anayasa’ya aykırı ve bununla ilgili açılan davalarla mutlaka sonuç alınacaktır. Bu yüzden 6 yıl çakılı durumunu diretmeye gerek yok!

 

Aile bütünlüğünün şart olduğu için öğretmenlerin bu bölgelerden 1 yıl sonra geri gelmesinin önüne 6 yıl çakılı hizmetle geçilemez. Oradaki okulların, imkanların iyileştirilmesi ve teşvikin de ciddi olması gerekiyor.

 

Ücretli öğretmenlikle eğitim-öğretim yürütülemez!

 

MEB, eğitim öğretim hizmetlerini geçici ücretli öğretmenlerle sağlamaya devam ediyor. Geçen günlerde mezuniyet bölümlerine bakıldığında “küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar” önlisans bölümü bile ücretli öğretmen olarak atanmıştı. Asgari ücret bile alamayan ücretli öğretmenler asıl işlerinde çalışma yapsalar hem daha verimli hem de daha fazla kazanacaklardır!

 

Geçici ücretli öğretmenlikle eğitim-öğretimin yapılması hem öğrencilere, hem velilere kısacası bu millete zulümdür. Öğretmenlerin 1 yıldan fazla bir okulda çalışmadıklarını belirten yetkililer 3-5 ayda bir sürekli değişen ücretli öğretmenlerle bu hizmeti yürütmeyi onaylamaktadırlar. Ücretli öğretmenlerin masraflarının az olduğu için tercih edildiği gerçeği kabul edilemez.

 

Dersliklerdeki öğrenci sayısı!

 

Bakan Yılmaz, sürekli olarak dersliklerde öğrenci sayısının düşürüldüğünden bahsetmekte, fakat bakıldığında tam gün eğitime geçilince 30-40 olan öğrenci sayıları 40-50'lere çıkacaktır. Bu tümü için değil fakat % 25'i bile olsa % 5'i bile olsa kabul edilebilir  bir şey değildir.

 

Anadolu Liselerinde öğrenci kontenjanları sınıflarda arttı!

 

Tüm liselerin Anadolu olmasından hemen önce 24-25 olan öğrenci sayıları kademeli olarak 30-35'e çıkarıldı ve ardından tüm liseler Anadolu oldu. Maalesef ilkokul ve ortaokullarda da bu şekilde artış olacak ve öğretmen atamaları ciddi bir şekilde yapılmazsa tam gün eğitim öğrenci ve öğretmenler için çileye dönüşecek.

 

2017’de 40 bin atama işte bu sebeplerden dolayı şart!

 

2016 KPSS ve 2017 KPSS adaylarını mağdur etmemek için, 2016 ve 2017 mülakatla öğretmen alımlarında mağdur olanlar için, sözleşmeli öğretmenlikle geçici çözüm olmayacağını haykıran 450 binden fazla atama bekleyen öğretmen için, veliler, öğrenciler, değişen sınav sistemleri, yeni müfredat için şart!

 

My Memur olarak eğitim-öğretim vazgeçilmezdir ve dünyada onlarca doğru örnek varken bilinmeyenden ve aniden ilerlemek doğru değildir. Umarız yetkililer hem atama bekleyen tüm KPSS adaylarının hem de atama mağduru öğretmen adaylarının sesini duyacaktır.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
6 Yorum