1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. 2017 Eylül Asgari Geçim Sonuçları Belli Oldu
2017 Eylül Asgari Geçim Sonuçları Belli Oldu

2017 Eylül Asgari Geçim Sonuçları Belli Oldu

2017 Eylül ayı enflasyon oranlarının açıklanmasından sonra her ay yapılan asgari geçim sonuçları da açıklandı. Yıllık Enflasyon 11.20 oldu ve asgari geçim endeksi rakamlarını da değiştirdi. İşte Eylül ayı asgari geçim endeksi.

A+A-

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi tarafından Enfalsyon rakamlarının Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanmasından sonra asgari geçim endeksi de açıklanmaktadır. Bu kapsamda 2017 Eylül ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları şu şekildedir:

 

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Eylül 2017 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 2 bin 600 TL olarak hesaplandığı belirtilen açıklamada dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 5 bin 336 Lira olarak belirlendi. Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre %0,03 oranında arttığını göstermektedir.

 

Çalışan tek kişinin açlık sınırı da bir önceki aya göre %0,56 oranında yükseldi ve 2 bin 008 Lira olarak hesaplandı. Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2017 yılı Eylül ayında bin 990 Lira olarak tahmin edildiği verilerde yer aldı.

 

Sendikanın yaptığı açıklamada 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Eylül 2017 verilerine göre günlük 39,89 TL olduğu belirlenmesinin ardından ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise bin 196 TL oldu.

 

Eylül 2017 itibarı ile de ortalama 2 bin 977 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %40,19’unu oluşturdu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 793 TL olarak belirlenen kira gideri ise Eylül 2017 ortalama maaşının %26,66’sına denk geldiği açıklandı.

 

Buna göre bir memur, ortalama maaşının %66,85’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalırken, diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %33,15’i kaldı ve ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Eylül 2017 maaşından geriye yalnızca 987,10 TL’de kaldığı açıklandı.

 

Bknz: Sendikanın açıklamasının tam metni için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler