1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SINAVLAR

  4. 2017 KPSS Sonuçları Açıklanıyor
2017 KPSS Sonuçları Açıklanıyor

2017 KPSS Sonuçları Açıklanıyor

2017 KPSS sonuçları kapsamında 21 Mayıs'ta yapılan KPSS ile, 27 ve 28 Mayıs tarihlerinde yapılan KPSS sonuçları açıklanıyor. KPSS lisans sonuçları açıklanır açıklanmaz haberimizdeki bağlantıdan öğrenebilirsiniz.

A+A-

2017 Kamu Personel Seçme Sınavı A Grubu ve Öğretmenlik (2017 KPSS) 2017 yılında sadece A Grubu Kadrolar ve Öğretmen Kadroları için yapıldı. Sınav, lisans düzeyinde gerçekleştirildi. 2017 KPSS sonuçları bugün ÖSYM’nin sonuç sayfasında açıklanıyor.

KPSS, 21 Mayıs 2017, 27 Mayıs 2017 ve 28 Mayıs 2017 tarihlerinde, sabah ve öğleden sonra uygulanacaktır. Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT), MEB öğretmen atamalarına katılacak öğretmen adayları için alanlarına bağlı olarak 16 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleştirilecek. 21 Mayıs ve 27 ile 28 Mayıs oturumlarının sonuçları bugün açıklanacak. Sonuçlar açıklanır açıklanmaz aşağıdaki bağlantıdan direk ulaşabilirsiniz.

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik gereği kamu görevlerine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel  müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,

B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.

Öğretmen adaylarının girdikleri sınavlar:

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmen kadrolarına yapılacak atamalarda da kullanılacaktır. Öğretmen kadroları için bu sınava başvuran adaylar, sınavın genel yetenek-genel kültür ile eğitim bilimleri oturumlarına ve alanlarına bağlı olarak Öğretmenlik Alan Bilgisi Testine (ÖABT) katılmak zorunda.


İnternet sayfasında ilan edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmünde olacaktır. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin “sonuç” internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Sonuç bilgilerinde adayların testlere verdikleri doğru ve yanlış cevap sayıları ve KPSS puanları yer alacaktır.

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hazırladı. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme ÖSYM’nin Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

KPSS’deki sorular ve süreler nasıldı?

Genel Yetenek (60) ve Genel Kültür (60) toplam 120 soru 130 dakika, Eğitim Bilimleri 80 soru 100 dakika, İşletme 40 soru 50 dakika, Muhasebe 40 soru 50 dakika, İstatistik 40 soru 60 dakika, Hukuk 40 soru 50 dakika, Kamu Yönetimi 40 soru 50 dakika, İktisat 40 soru 50 dakika, Maliye 40 soru 50 dakika, Uluslararası İlişkiler 40 soru 50 dakika, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri 40 soru 50 dakika, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) (Alan Bilgisi Testi (40 soru) Alan Eğitimi Testi (10 soru) toplam 50 soru 75 dakika süre verilmişti.

KPSS’de uygulanan testlerle ilgili detaylar:

Sınavda çoktan seçmeli sorulardan oluşacak testler uygulanacaktır. Sınavda uygulanacak testler aşağıdaki kılavuzdan inceleyebilirsiniz. Sınavda adaylar cevaplarını, cevap kağıdında ilgili alanlara işaretleyeceklerdir. Cevap kağıtları ÖSYM’de optik okuyucularla okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Cevap kağıdının kullanıldığı sınavlarda cevap kağıdı yerine soru kitapçıklarına yapılan işaretler kesinlikle değerlendirilmeyecektir.

ÖABT sınav kitapçığı olarak uygulanacaktır. Adaylar cevaplarını soruların altında yer alan kutucuklara işaretleyeceklerdir. ÖABT’de yer alan yabancı dil sınavlarına ait sorular ilgili dilde hazırlandı. Sonuç sayfası için TIKLAYINIZ. Kılavuz için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler